Diagności laboratoryjni ws. zatrudniania zgodnie z kwalifikacjami

28 Maja 2020, 17:20 Laboratorium

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przyjeło stanowisko w sprawie obowiązku zatrudniania diagnostów laboratoryjnych na stanowiskach zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.

"Diagnosta laboratoryjny musi wykonywać czynności diagnostyki laboratoryjnej na stanowisku diagnosty laboratoryjnego, młodszego asystenta diagnostyki laboratoryjnej, zaś po uzyskaniu tytułu specjalisty wymagany jest awans na wyższe stanowisko" - wskazał samorząd zawodowy diagnostów.

Jak podkreśla KRDL, diagności, w celu wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, muszą być zatrudniani wyłącznie na stanowiskach dedykowanych prawnie do takich działań, to jest: - diagnosta laboratoryjny, - młodszy asystent diagnostyki laboratoryjnej, - asystent diagnostyki laboratoryjnej, - starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej.

"Zatrudnianie diagnostów na innych stanowiskach i oczekiwanie od nich wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej stoi w sprzeczności z przepisami prawa i może zawierać cechy omijania norm prawnych w celu zaniżania wynagrodzeń" - ocenia Rada.

Źródło: KIDL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz