Dziś informacja o wyjazdach do sanatoriów na NFZ

29 Maja 2020, 12:38 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Dzisiaj pojawi się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zdejmowania kolejnych obostrzeń. Wraz z nim pojawi się również informacja o możliwości odbywania turnusów sanatoryjnych ze skierowania przez NFZ - poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W.Andrusiewicz informował podczas piątkowego briefingu, że "ogniska na Śląsku, to już ogniska zamknięte, podobnie jak i w fabryce w Kępnie w Wielkopolsce". Jednocześnie podkreślał, że "co jakiś czas nieduże ogniska jeszcze będą się pojawiały i tego nie unikniemy". - To jest to, co nas różni od wielu państw, które miały wysoką krzywą zakażeń, gdzie ta transmisja była w społeczeństwie i na ulicach, liczna transmisja pozioma. U nas jest ta transmisja ogniskowa - wyjaśniał.

Informacja o wyjazdach do sanatoriów 

- Dzisiaj pojawi się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zdejmowania kolejnych obostrzeń. Wraz z nim pojawi się również informacja o możliwości odbywania turnusów sanatoryjnych ze skierowania przez NFZ. Fundusz poda też informację o tym, jak będzie wyglądało kierowanie do sanatoriów. Na 6 dzień przed udaniem się na turnus sanatoryjny, dana osoba będzie miała obowiązek przeprowadzenia testu na drive thru i negatywny wynik będzie upoważniał do wyjazdu do sanatorium - mówił rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodał, "skierowania do sanatorium po 15 czerwca będą realizowane zgodnie z terminami, a pozostałe osoby będą uzupełniały te turnusy rehabilitacyjne". Zapowiedział, że NFZ będzie dokładnie informował o zasadach wyjazdu i możliwym terminie wyjazdu.

Testy przesiewowe

Rzecznik był także pytany o zapowiedź wykonywania testów przesiewowych w społeczeństiwe.

- Nie tylko Polska, ale większość państw świata, planuje prowadzenie badań przesiewowych po pewnym etapie epidemii, aby sprawdzić ile realnie osób zostało zakażeniem koronawirusem. W każdym społeczeństwie jest pewna grupa osób niezdiagnozowanych. Osoby które przechodzą bezobjawowo COVID19 często nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem, bo tych objawów nie ma - wyjaśniał W. Andrusiewicz.

- Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badania przesiewowe, po to, aby przeanalizować ilość możliwych zakażeń i transmisji w społeczeństwie, na pewno jest wskazane - mówił.

- Mamy zakupione testy serologiczne. Nie wykluczamy  też zrobienia przesiewów testami antygenowymi tak, aby populacyjnie sprawdzić, ile osób koronawirus dotknął, ile osób było bezobjawowych, ile osób ma przeciwciała - dodał rzecznik.

Jak zapowiedział, decyzja o tym, kiedy przeprowadzić taki przesiew, zapadnie w najbliższych tygodniach.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz