Pracodawcy chcą "odmrożenia" mammobusów

29 Maja 2020, 15:02 rak piersi mammografia biust amazonka

O odejście od ograniczeń dotyczących możliwości realizacji świadczeń w pojazdach mobilnych – mammobusach - zaapelowali Pracodawcy RP wraz z Pracodawcami Medycyny Prywatnej do Ministra Zdrowia. Jak szacują miesięcznie w mammobusach wykonuje się w Polsce nawet 50 tys. badań, co oznacza możliwość wykrycia nawet 500 raków i uratowania 500 kobiet w każdym miesiącu.

Pracodawcy przestawili uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i zwrócili się w piśmie do MZ od "odmrożenie" mammobusów.

"Wnosimy o przywrócenie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu programów zdrowotnych w pojazdach mobilnych – mammobusach poprzez usunięcie z § 9 ust. 1 punktu 3)" - postulują. Jak podkreślają, obecnie w związku z obowiązującymi przepisami rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii  nie ma możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu programów zdrowotnych w pojazdach – mammobusach.

Jak podkreślili, programy badań przesiewowych realizowane w pracowniach mobilnych mają na celu realizację istotnego celu zdrowotnego tj. dokonanie diagnostyki przesiewowej w kierunku raka piersi, aby zmniejszyć umieralność na tę jednostkę chorobową, będąca jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet.

"Ten realizowany na całym świecie program przesiewowy potwierdza, że nawet 1% kobiet w wieku 50 do 69 lat choruje na raka piersi, a wczesne wykrycie nowotworu umożliwia z ponad 90% skutecznością jego wyleczenie i powrót kobiety do normalnej aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej. Miesięcznie w mammobusach wykonuje się w Polsce nawet 50 000 badań, co oznacza możliwość wykrycia nawet 500 raków  i uratowania 500 kobiet w każdym miesiącu. Dalsze zwlekanie z odblokowaniem możliwości badań w mammobusach ma więc olbrzymi  negatywny wpływ na zdrowie publiczne" - argumentują autorzy listu.

Ponadto - według nich - trudno znaleźć uzasadnienie dla utrzymania zakazów w zakresie świadczeń zdrowotnych w mammobusach, podczas gdy odmrażaniem obejmowane są kolejne sektory gospodarki mające jedynie charakter rozrywkowy lub kosmetyczny. 

W ocenie świadczeniodawców wykonywanie świadczeń zdrowotnych w mammobusach nie niesie ze sobą podwyższonego ryzyka zakażenia, przy wdrożeniu odpowiednich reżimów higienicznych jak pomiar temperatury, ankieta COVID, zastosowanie środków ochrony osobistej oraz dezynfekcja rąk u pacjentek i pracowników, dezynfekcja wszystkich powierzchni i urządzeń stosowanych w mammobusie, ograniczenie liczby osób przebywających w mammobusie czy podział obowiązków obsługi pacjentek na dwóch pracowników, w dwóch pomieszczeniach – recepcji (triage i rejestracja wraz z wypełnieniem ankiety SIMP) i gabinetu mammograficznego (badanie), w celu zminimalizowania czasu kontaktu pacjentek z pracownikami obsługi  i czasu przebywania w mammobusie.

"Dalsze wstrzymywanie badań mammograficznych w mammobusach pogarsza dostęp do tej istotnej części działań profilaktycznych, szczególnie w tych regionach, gdzie dostęp do pracowni stacjonarnych jest znacznie ograniczony - wskazują autorzy listu do MZ.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz