Sieć szpitali: Odrębnie rozliczane porady AOS z wyższą wyceną

01 Czerwca 2020, 10:28 kasa pieniądze

Wzrost finansowania NFZ o 5 proc. za  świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które podlegają odrębnemu rozliczeniu w ramach sieci szpitali - przewiduje nowe zarządzenie NFZ.

Chodzi o zarządzenie zmieniające zarządzenie ws. szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśnia NFZ, zmiana w ww. regulacji polega na wprowadzeniu współczynnika 1,05 dla  świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które podlegają odrębnemu rozliczeniu w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń, poza ryczałtem na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie ws. określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania (Dz. U. poz. 309) od dnia 1 marca 2020 r.

Chodzi o porady specjalistyczne w zakresach: endokrynologia, kardiologia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, endokrynologia dla dzieci, kardiologia dziecięca, neurologia dziecięca, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci.

"Powyższa zmiana jest skutkiem wprowadzenia zwiększenia wartości punktu w ryczałcie PSZ od 1 stycznia 2020 r. z 1 zł na 1,05 zł. Odpowiednio do powyższego  został symetrycznie wprowadzony współczynnik korygujący o wartości 1,05 dla świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które zostały wyodrębnione od 1 marca 2020 r."- czytamy w uzasadnieniu.

Przyjęte rozwiązania stosuje się do sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych od 1 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., ponieważ od 1 lipca 2020 r. zwiększone zostaną ogólnie wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS).

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz