W.Andrusiewicz: mamy dwa nowe ogniska w kopalniach na Śląsku

01 Czerwca 2020, 11:26 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

Mamy dwie kopalnie: Zofiówka i  Ziemowit, w których mamy zakażenia. To są dwa nowe zidentyfikowane ogniska, gdzie jest po ok. 500 zakażonych górników - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Podczas porannego briefingu rzecznik wyjaśnił, że badania przesiewowe w kopalniach ujawniły dwa nowe ogniska zakażeń w kopalniach: Zofiówka i  Ziemowit. - To są dwa nowe zidentyfikowane ogniska, gdzie jest po ok. 500 zakażonych górników - wyjaśnił. Jak dodał, to ma wpływ na dzisiejszy bardzo wzrostowy wynik liczby zakażonych i będzie miało wpływ w najbliższych dniach na wyniki liczby zakażonych.

- Gdyby nie Śląsk, to dziś byłyby 32 zakażenia. Pozostałe województwa są prawie wolne od zakażeń i wyniki w nich są marginalne - stwierdził W. Andrusiewicz.

Jak mówił, kolejne badania w tych dwóch kopalniach zaczną się od jutra. Łącznie na Śląsku jest ponad 4,1 tys. zakażonych górników i przeprowadzono ponad 47 tys. testów wśród górników, a ogólnie ponad 80 tys. testów. Wymazywane są też rodziny górników.

- Mamy zamkniętych dotychczas 5 ognisk w innych kopalniach. Liczymy, że kolejne ogniska uda się wygasić również szybko jak 5 dotychczasowych - stwierdził W. Andrusiewicz.

Podkreślił, że większość górników przechodzi koronawirusa bezobjawowo, stąd decyzja o badaniach przesiewowych.

Szpitale jednoimienne

W.Andrusiewicz pytany o przechodzenie szpitali jednoimiennych na normalny tryb pracy, wyjaśnił, że w większości tych placówek utrzymamy będzie limit 50 proc. łóżek, jako COVID-owych, a w pozostałej części placówki po dezynfekcji będą wracały do normalnego funkcjonowania i obsługiwania pozostałych pacjentów. Jak mówił wygasić jako jednoimienne można w całości na razie jedynie dwa szpitale.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz