Apel UOKiK ws. tzw. opłat covidowych w prywatnych przychodniach

02 Czerwca 2020, 14:47 lekarz pacjent recepta wizyta

O uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach związanych z koronawirusem przed realizacją usług - zaapelował do prywatnych placówek medycznych Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak podaje urząd, tzw. opłaty covidowe stosowano w ponad 30 proc. skontrolowanych placówek, a wynosiły one od 10 do 350 zł - średnio to ok. 70 zł.

Prezes UOKiK zaapelował "do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług". Jednocześnie zwrócił się do pacjentów, aby byli ostrożni i porównywali oferty pomiędzy placówkami medycznymi.

UOKiK przypomniał, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem, aj jeżeli pobiera dodatkowe opłaty - wówczas powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy.

W opinii UOKIK "niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi".

Urząd wskazał, że prawidłowość uwidaczniania cen w tym zakresie kontroluje Inspekcja Handlowa. Za nieprawidłowości w zakresie oznakowania cen inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 20 tys. zł - informuje UOKiK.

Źródło: UOKiK

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz