Pierwsi pacjenci chorzy na raka dołączyli do przełomowego projektu badania genomów

29 Stycznia 2016, 9:17

Projekt „100 000 genomów”, nad którym pracuje brytyjska firma Genomics England, nawiązała współpracę z pacjentami cierpiącymi na nowotwory. Badania mają pomóc w zwiększeniu możliwości w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z rakiem. 

Dzięki zaangażowaniu pacjentów do projektu, naukowcy będą próbowali sprawdzić, w jaki sposób DNA wpływa na podatność na chorobę, a także jak współgra z procesem leczenia. Wyniki projektu mają w przyszłości stanowić ważny oręż w walce z rakiem.

Genomics England jest firmą należącą do brytyjskiego Departamentu Zdrowia. Powstała w celu wypracowania doskonalszych metod walki z nowotworami, z chorobami rzadkimi i schorzeniami zakaźnymi. Jej pracownicy korzystają z danych gromadzonych przez brytyjski NHS. Działania Genomics England mogą okazać się kluczowe w leczeniu pacjentów onkologicznych. Naukowcy badają, jak najlepiej wykorzystać sekwencję genomów w opiece zdrowotnej, a także, jak powinny być one interpretowane w leczeniu chorych.

- Rekrutacja pacjentów chorych na raka stanowi kamień milowy w tym rewolucyjnym projekcie. Pomoże lepiej zrozumieć przyczyny tej strasznej choroby, jaką jest nowotwór. Projekt czyni Wielką Brytanię liderem w dziedzinie badań genetycznych. Zapewni lepszą diagnostykę i bardziej ukierunkowane leczenie tysięcy pacjentów – powiedział George Freeman z departamentu Life Sciences. Freeman dodał, że na badanie genomów zostanie przeznaczonych 250 mln funtów.

W ramach projektu, naukowcy prowadzą pionierskie prace pozwalające na wydobycie z guza nowotworowego wystarczającej ilości DNA, niezbędnej do sekwencjonowania. Projekt „100 000 genomów” ma już za sobą pierwsze, niezwykle ważne sukcesy. Pierwsze wyniki badań w ramach projektu są już wykorzystywane w leczeniu chorych na nowotwory dzieci z Great Ormond Street Hospital.

AP

Źródło: gov.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz