MZ przygotowało rozporządzenie dot. ochrony komisji wyborczych

03 Czerwca 2020, 10:39 pismo dokument podpis

Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych - poinformował w środę rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Jak wyjaśnił w projekcie są wymienione enumeratynie wszystkie środki ochrony  osobistej i zabezpieczenia, którymi powinna dysponować komisja wyborcza. Dodał, że chodzi o standardowe środki jak rękawiczki, które powinny być zmieniane co godzinę, maski z odpowiednim standardem FFP1, które powinny być stosowane w czasie zgodnym z zaleceniami producenta, pleksi ochronne dla komisji wyborczej, płyny dezynfekcyjne dla członków komisji i oraz osób głosujących.

- Mówimy o standardzie jedna osoba na 15 m2 w lokalu wyborczym i 1,5 m odstępu miedzy członkami komisji wyborczej i dezynfekcja co godzinę oraz wietrzenie pomieszczeń - wyliczał rzecznik.

Pytany czy zalecenia przewidują również testowanie członków komisji wyborczych, stwierdził, że "nie ma potrzeby testowania prewencyjnego członków komisji wyborczych".

W. Andrusiewicz dopytywany o rekomendacje ministra zdrowia dla jakiś regionów, aby odbyło się tam wyłącznie głosowanie korespondencyjne, stwierdził, że "obecnie nie ma jeszcze rekomendacji co do obowiązkowego głosowania korespondencyjnego w którymkolwiek powiecie czy gminie".

Z kolei na pytanie czy są konkretne zasady i przesłanki w tej kwestii, odparł, że będzie obserwowany wskaźnik zakażeń w każdym województwie oraz ewentualne ogniska i to, czy poza ogniskiem są szerokie zakażenia wśród osób z kontaktu.

- To będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała konkretna sytuacja w konkretnym powiecie - dodał.

We wtorek prezydent RP podpisał ustawę o wyborach prezydenckich, która przewiduje mieszany sposób głosowania (w lokalu wyborczym lub na wniosek - korespondencyjnie). Wybory mają odbyć się 28 czerwca br. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz