#ZdrowyWybór, czyli pytamy kandydatów na prezydenta RP o ochronę zdrowia

04 Czerwca 2020, 9:51 pismo dokument podpis

Mimo, że Polacy wskazują zdrowie jako jedną z najważniejszych wartości, dotychczas w kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta RP kwestie ochrony zdrowia nie pojawiały się zbyt często. Skierowaliśmy więc do sztabów wyborczych głównych kandydatów pytania o kluczowe obszary w systemie ochrony zdrowia, aby poznać pomysły na "zdrowie" Polaków.

#ZdrowyWybór

Mamy nadzieję, że w ciągu kilku dni otrzymamy odpowiedzi i dowiemy się co poszczególni kandydaci myślą m.in. o obecnym modelu finansowania ochrony zdrowia, dodatkowych ubezpieczeniach, dostępie do leczenia, wysokości nakładów na zdrowie, modelu sieci szpitali czy systemie refundacji leków oraz jakie mają pomysły na zmiany w tych obszarach.

Zapytaliśmy także czy zdrowie jest obszarem, w którym to właśnie prezydent powinien wykazywać proaktywność i inicjować szerokie projekty, wytyczać kierunki.

Obietnice wyborcze

W trakcie pandemii koronawirusa widzieliśmy polityków oklaskujących pracowników systemy ochrony zdrowia. Usłyszeliśmy wiele obietnic i deklaracji, zarówno po stronie urzędującego Prezydenta Andrzeja Dudy, jak i kandydatów. Prezydent Andrzej Duda obiecał dwa fundusze na zdrowie, obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w pierwszym przemówieniu w roli kandydata na Prezydenta Polski, zadeklarował nakłady w wysokości 6 proc. PKB na zdrowie, choć trudno powiedzieć, jaki sens miała ta obietnica bez podania konkretnej daty i źródła finansowania. Ścieżka dojścia do 6 proc. PKB już obowiązuje, choć jest wieloletnia. Szymon Hołownia chciałby natomiast, aby podatki akcyzowe z papierosów i alkoholu bezpośrednio zasilały system, w tym profilaktykę i edukację prozdrowotną.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz