#ZdrowyWybór
Mamy nadzieję, że w ciągu kilku dni otrzymamy odpowiedzi i dowiemy się co poszczególni kandydaci myślą m.in. o obecnym modelu finansowania ochrony zdrowia, dodatkowych ubezpieczeniach, dostępie do leczenia, wysokości nakładów na zdrowie, modelu sieci szpitali czy systemie refundacji leków oraz jakie mają pomysły na zmiany w tych obszarach.
Zapytaliśmy także czy zdrowie jest obszarem, w którym to właśnie prezydent powinien wykazywać proaktywność i inicjować szerokie projekty, wytyczać kierunki.
Obietnice wyborcze
W trakcie pandemii koronawirusa widzieliśmy polityków oklaskujących pracowników systemy ochrony zdrowia. Usłyszeliśmy wiele obietnic i deklaracji, zarówno po stronie urzędującego Prezydenta Andrzeja Dudy, jak i kandydatów. Prezydent Andrzej Duda obiecał dwa fundusze na zdrowie, obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w pierwszym przemówieniu w roli kandydata na Prezydenta Polski, zadeklarował nakłady w wysokości 6 proc. PKB na zdrowie, choć trudno powiedzieć, jaki sens miała ta obietnica bez podania konkretnej daty i źródła finansowania. Ścieżka dojścia do 6 proc. PKB już obowiązuje, choć jest wieloletnia. Szymon Hołownia chciałby natomiast, aby podatki akcyzowe z papierosów i alkoholu bezpośrednio zasilały system, w tym profilaktykę i edukację prozdrowotną.
BPO