Fizjoterapeuci chcą równego potraktowania ws. zniżek na bilety kolejowe

04 Czerwca 2020, 15:23 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja

Fizjoterapeuci powinni być traktowani na równi z innymi profesjonalistami medycznymi - podkreślił prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów w piśmie do przewoźników kolejowych w związku z pominięciem tej grupy przy przyznawaniu specjalnych ofert i zniżek w uznaniu za trud i zasługi profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii COVID-19.

Jak wskazuje Krajowa Rada Fizjoterapeutów, wiele firm, w uznaniu trudu i zasług profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii COVID-19, przygotowało specjalne oferty dla osób reprezentujących zawody medyczne.

"Podobnie uczyniło kilku przewoźników kolejowych, ale okazuje się, że ich oferta obejmuje wszystkie zawody medyczne z wyjątkiem…. fizjoterapeutów! W związku z tym do firm, które nie uwzględniły w swojej ofercie naszej grupy zawodowej, pismo wystosował Prezes KRF, upominając się o równe traktowanie fizjoterapeutów jako profesjonalistów medycznych" - poinformowała Rada w czwartek na swojej stronie internetowej.

 

Nie ma lepszych i gorszych

„Medycy stoją na pierwszej linii frontu walki z wirusem COVID-19. Ramię w ramę pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni, ale także fizjoterapeuci. Nikt nas nie dzieli na lepszych czy gorszych – solidarnie niesiemy pomoc pacjentom w tych trudnych czasach” - wskazał prezes KRF Maciej Krawczyk.

Jak dodał, pochwala inicjatywę wielu firm, w tym przewoźników kolejowych, którzy w uznaniu trudu i zasług profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii, przygotowali specjalne oferty dla osób reprezentujących zawody medyczne. "(...) ale czynimy to z jednym istotnym zastrzeżeniem: oferta objęła wszystkie zawody medyczne…. poza fizjoterapeutami!” - alarmuje prezes KRF.

Przypomniał, że fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, regulowany ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. „Mamy świadomość, że jesteśmy najmłodszym samorządem medycznym i wiedza o tym, czym zajmuje się fizjoterapeuta może nie być dostępna dla wszystkich, ale to nie tłumaczy pominięcia zawodu fizjoterapeuty w Państwa działaniu” - podkreślił M.Krawczyk.

Zwrócił uwagę, że fizjoterapeuci od początku epidemii pracują na pierwszej linii z pacjentami również zakażonymi. Przypomniał, że pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19 spośród osób wykonujących zawód medyczny w Polsce był właśnie fizjoterapeuta, który zaraził się w związku z niesieniem pomocy pacjentom szpitala. 

Apel o równe traktowanie

„W kontekście wprowadzenia różnych ofert specjalnych dla pracowników ochrony zdrowia przez przewoźników kolejowych pomijanie znaczących grup profesjonalistów medycznych, takich jak fizjoterapeuci właśnie, budzi niezrozumienie. Mamy nadzieję, że wynika to jedynie z braku świadomości na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a nie jest działaniem o charakterze dyskryminacyjnym. Profesjonaliści medyczni nigdy nie rozróżniają swoich pacjentów i każdemu starają się pomóc zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą” - wskazał prezes KRF.

„My, profesjonaliści medyczni, staramy się w tym czasie być szczególnie solidarni i współpracować w celu wspólnego dobra. Krajowa Izba Fizjoterapeutów apeluje: nie dzielcie nas i traktujcie równo!” - zaapelował.

Pismo skierowano do Zarzadu Polregio sp. z o.o., Kolei Wielkopolskich sp.z o.o., Kolei Małopolskich sp. z o.o. oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Źródło: KIF

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz