Związek lekarzy przeciwko projektowanym przepisom o tzw. liście intencyjnym

05 Czerwca 2020, 11:31 lekarze szpital

Zarząd Krajowy OZZL zdecydowanie sprzeciwia się wprowadzeniu do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przepisu o tzw. „listach intencyjnych" zapewniających dodatkowe punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym, dających pierwszeństwo w odbywaniu szkolenia specjalizacyjnego i gwarantujących zatrudnienie w określonej jednostce prowadzącej szkolenie - podkreślił związek w wydanym w piątek oświadczeniu.

Projekt ustawy jest obecnie w trakcie prac parlamentarnych. Obecnie ma się nim zająć Senat. Nowela ustawy o zawodzie lekarza - uchwalona

Zapis o tzw. "liście intencyjnym" - jak ocenia OZZL -  "przyczyni się do powstania patologicznych zachowań będących wyrazem nepotyzmu i korupcji". Według związku takie zdanie mają praktycznie wszystkie środowiska i organizacje lekarskie. 

Jak wskazuje związek wdrożenie takiego mechanizmu, "może również podzielić środowisko lekarskie, skutkując brakiem zaufania zarówno do organów nadzorczych, jak i kolegów i koleżanek lekarzy".

„ZK OZZL uznaje dotychczasowe rozwiązania opierające postępowanie kwalifikacyjne do szkolenia specjalizacyjnego na wyniku powszechnego Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego za jedyną wystarczająco sprawiedliwą i przejrzystą formę weryfikacji kompetencji Studentów Kierunków Lekarskich i Lekarsko-Dentystycznych” - wskazał w oświadczeniu Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL. 

Związek zwrócił się do parlamentarzystów, aby wymieniony przepis nie pojawił się w ostatecznej wersji ustawy.

Źródło: OZZL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz