W przedszkolach możliwe większe grupy - GIS zaktualizował wytyczne

05 Czerwca 2020, 16:54 dziecko szkoła uczeń

Zaktualizowane wytyczne dla przedszkoli oraz żłobków opublikował w piątek Główny Inspektor Sanitarny. W myśl nowych zasad grupa może liczyć 16, a nie jak dotychczas 12 dzieci. Zmniejszono także z 4 do 3 m2 minimalną powierzchnie przypadającą na jedno dziecko w sali.

Tak jak wcześniej, w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego możliwe jest zwiększenie liczby dzieci - nie więcej niż o dwoje. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a ponadto powinien być do grupy przyporządkowany stały opiekun. Jeżeli chodzi o minimalną powierzchnię do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali, to nie może być ona mniejsza niż 3 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.

W przypadku instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, czyli np. żłobków, grupa wraz z opiekunem także powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W myśl nowych wytycznych w jednej sali mogą przebywać trzy 8-osobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. Minimalna powierzchnia do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Istotna higiena

W żłobkach i przedszkolach - tak jak poprzednio - zabawki i sprzęt sportowy mają być dezynfekowane. Sale zaś powinny być wietrzone  co najmniej raz na godzinę. Poszczególne grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą, więc trzeba odpowiednio zorganizować np. różne godziny zabawy na zewnątrz.

GIS zaleca, aby podczas pobytu dzieci na świeżym powietrzu zachować wymagane odległości od osób trzecich. Wyjścia te powinny być na terenie żłobka czy przedszkola, a gdy nie ma takiej możliwości - może to być wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.

Źródło: GIS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz