Ł. Szumowski: wirus nie zniknął

08 Czerwca 2020, 10:05 SZUMOWSKI

- Przeprowadziliśmy ponad 50 tys. badań wśród górników. Stąd duża liczba pozytywnych przypadków zakażenia- stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Charakter pracy utrudnia prewencje 

Jak poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin" natychmiast po pojawieniu się w Polsce koronawirusa, zarządy spółek górniczych podjęły w porozumieniu z resortem szereg działań mających uchronić górników przed zakażeniami". Ocenił, że "charakter pracy w kopalniach spowodował, że te podjęte czynności okazały się nieskuteczne".

Rząd przedstawił nowe rozwiązania, które polegać będą na czasowym wyłączeniu z pracy wszystkich kopalni, w których odnotowywane są nowe zakażenia koronawirusem oraz tych, gdzie "załogi nie zostały w pełni przebadane". 

- Od jutra wstrzymamy prace w dwóch kopalniach jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Górnicy oraz personel niższego szczebla zaprzestaną pracy na okres 3 tygodni. Wszyscy górnicy za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia - poinformował Jacek Sasin.

Zakażenia w ogniskach. Bardzo niska transmisja pozioma.

Odnosząc się do rosnącej liczby zakażeń w województwie śląskim minister stwierdził, że "są to przypadki z ogniska" a "transmisja pozioma na Śląsku jest bardzo mała", porównywalna to innych województw.

- Wykonaliśmy ponad 50 tys. testów u górników. Stąd tak duża ilość dodatnich wyników, właśnie z tego przesiewowego badania - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podkreślił, resort "wychodzi przed szereg" w swoich działaniach i jako "jeden z nielicznych krajów" poddaje badaniom osoby bezobjawowe.

"Bezprecedensowe działania"

- Jesteśmy atakowani o przyrost zakażeń. Przyrost to perspektywa, byśmy pokazali że populacja jest zabezpieczona. To Ślązacy powinni być najmilej widziani na pomorzu, bo są najbardziej zbadani. Wiele krajów nie bada pacjentów bezobjawowych. My badamy wszystkich. Dajemy absolutne poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego całemu krajowi - mówił Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas podkreślając, że prowadzone na śląsku badania przesiewowe wśród górników to "bezprecedensowa" w skali Europy "strategia zduszenia wirusa i ograniczenia go w populacji".

-Inne kraje tego nie robią. Może zaczną w drugiej fali pandemii. My będziemy jednak na to przygotowani - mówił GIS.

- Wirus nie zniknął. W poszczególnych krajach odnotowuje się wzrost zakażeń. Różnica jest taka, że transmisja pozioma została ograniczona do minimum - stwierdził minister Łukasz Szumowski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz