Chirurdzy z GUMed przeprowadzili pierwszy na świecie zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia

08 Czerwca 2020, 15:47

Chirurdzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) przeprowadzono jako pierwsi na świecie przeprowadzili zabieg  cytoredukcji oraz chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u dziecka poniżej 1 roku życia.

Zabieg odbył się 4. czerwca w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed. Zespołem operacyjnym kierował prof. Piotr Czauderna z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży oraz prof. Tomasz Jastrzębski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

Do tej pory zabieg ten był wykonywany u pacjentów powyżej 2 roku życia, jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się go przeprowadzić u siedmiomiesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkich typu nie-RMS. Ze względu na wiek dziecka lekarze musieli zmodyfikować standardową procedurę HIPEC (chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii). Według dostępnej literatury była to pierwsza chemioterapia wewnątrzotrzewnowa na świecie u niemowlęcia - informuje GUMed.

Według zapewnień lekarzy, mała pacjentka czuje się dobrze - informuje Joanna Śliwińska - rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Nowotwory rozsiane w jamie otrzewnej zwykle wiążą się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami. Są bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne, co jest spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna – osocze, która ogranicza wchłanianie leków. Najskuteczniejszym leczeniem w przypadku tych nowotworów jest zastosowanie cytostatyków miejscowo, w formie zabiegu chemioterapii wewnątrzotrzewnowej - czytamy w komunikacie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz