Aplikacja ProteGO Safe już gotowa do pobrania. Minister Zdrowia: Zachęcam by wszyscy mieli tę aplikację

09 Czerwca 2020, 11:48 ludzie tłum przestrzeń obywatele piesi

Aplikacja ProteGO Safe, która pozwoli na śledzenie kontaktów z osobami zakażonymi jest już dostępna na systemy Android - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zachęcam by wszyscy mieli tę aplikację - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Aplikacja pomoże w usprawnieniu typowania osób, które mogą mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Aplikacja poprzez Bluetooth może łączyć się z urządzeniami innych użytkowników a kiedy nasz telefon zlokalizuje w naszej okolicy osobę, która zachoruje na Covid-19. Osoba zarażona po otrzymaniu informacji od centrum kontaktu inspekcji sanitarnej otrzyma kod PIN, którym odblokuje w aplikacji ProteGO Safe funkcję powiadamiania innych użytkowników.

Ponadto w aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który pomoże w monitorowaniu stanu zdrowia i dostrzeżeniu niepokojących objawów.

- Ewentualne wystąpienie symptomów lub wystąpienie kontaktu przekażą informacje o grupie ryzyka. Na podstawie tego będziemy mogli kontaktować się z inspekcją sanitarną - mówił Marek Zagórski.

Aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w sklepie Google Play i można ją pobrać na smartfony z systemem operacyjnym Android. Właściciele iPhonów muszą jeszcze poczekać na dostępność aplikacji ok. 1-2 dni - informuje resort.

Pełna anonimowość

Aplikacja nie będzie informować innych, kto jest zarażony i kiedy nastąpił kontakt z osobą zarażoną. Użytkownik otrzyma jedynie informacje o tym w jakiej grupie ryzyka dana osoba się znajduje. - Wszystkie dane są kompletnie anonimowe i zapisywane są tylko na naszych urządzeniach - zapewnił szef resortu cyfryzacji.

- Aplikacja jest dobrowolna i bezpłatna. Nie wymusza żadnych informacji. W procesie instalacji nie jest konieczne podanie żadnych danych - mówił Marek Zagórski.

Ważne, by aplikacja była stosowana powszechnie  

- Programy komputerowe i rozwiązania nowych technologii są w medycynie od wielu lat i wspomagają medyków w ich pracy (...).  To kolejna wysoka technologia, która wspomaga służbę zdrowia w zakresie służb sanitarnych i ekspertów zdrowia publicznego - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak mówił, w walce z epidemią ważne jest maksymalnie szybkie stwierdzenie kto jest chory, zidentyfikowanie osób, z którymi mógł mieć kontakt i odizolowanie tych osób. Podkreślał, że sprawność w tej indentyfikacji jest niezwykle ważna, a teraz pomóc może tu nowa aplikacja.

- Ważne, by ta aplikacja była stosowana powszechnie. Im więcej osób będzie z niej korzystało, tym większa będzie jej skuteczność Dzięki temu będziemy mogli lepiej typować osoby, które zostaną objęte opieką lekarską - mówił minister cyfryzacji.

- Sprawność służb sanitarnych w lokalizacji potencjalnych kontaktów jest niezwykle istotna. Nowa technologia w tym nam pomoże.(...) Zachęcam by wszyscy mieli tę aplikację. Wówczas cała populacja osób zamieszkujących Polskę, będzie mogła wiedzieć, czy nie miała kontaktu z nikim chorym - dodał minister zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz