Premier o ogniskach na Śląsku: spodziewamy się wysokiej liczby zakażonych

09 Czerwca 2020, 16:11 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

Spodziewamy się wysokiej liczby zakażonych - stwierdził premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas briefingu po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego na Śląsku. Jednocześnie zapewniał, że "sytuacja epidemiczna stabilizuje się". Jak wskazywał szef rządu, koronawirus cały czas "atakuje w kopalniach" w związku z czym testowane są bardzo duże grupy górników i ich rodzin.

Premier podkreślił, że koronawirus cały czas "atakuje w kopalniach", gdyż jest to sektor szczególnie narażony na atak wirusa ze względu na charakter pracy. - Dlatego trzeba wyłapywać jak najszybciej ogniska zakażeń. I to tutaj robimy - stwierdził. W poniedziałek odnotowano rekordową liczbę 599 nowych przypadków zakażenia, z czego 326 z woj. śląskiego, w większości wśród górników i ich rodzin.

- Spodziewamy się w najbliższych 8-10 dniach jeszcze dość wysokiego poziomu identyfikacji przypadków osób zakażonych; może 200, może 300 osób. Dzisiaj prawdopodobnie będzie to trochę mniej, ale jutro znowu więcej ponieważ testowane są bardzo duże grupy górników i rodzin górników - mówił M.Morawiecki.

Jednocześnie zwracał uwagę, że we wtorek nie tylko nie doszło do zgonów, ale jest "malejąca liczba chorych górników, którzy wymagają hospitalizacji". Jak mówił, w województwie śląskim jest 60 proc. wolnych łóżek szpitalnych i 80 proc. wolnych respiratorów przygotowanych dla ewentualnych zakażonych pacjentów. 

Według premiera, szybkie akcje prewencyjne, jak ta na Śląsku są potrzebne, aby szybko powstrzymać wirusa.

- Sytuacja myślę, że będzie się powoli stabilizowała, nie mam tutaj obaw co do jakości prac wszystkich służb, które pracują przy walce z tymi poszczególnymi ogniskami - podkreślił szef rządu.

Jak przekonywał M. Morawiecki, "dzisiaj Śląsk potrzebuje pomocy, potrzebuje uśmiechu(...) i odrzucam sygnały stygmatyzowania czy piętnowania. Wszyscy powinniśmy być solidarni".

Z kolei Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski podkreślił, że na ponad 10 tys. przypadków zakażeń w woj. śląskim ponad 5,2 tys. osób jest z sektora wydobywczego.

- Dzisiaj jesteśmy w stanie prognozować i przewidywać; w pewnym zakresie panujemy nad tymi ogniskami. My dziś testujemy po raz drugi 3 zakłady wydobywcze i zaczynamy testowanie w 2 kolejnych, aby móc zdusić jak najszybciej tego wirusa tam, gdzie pojawiło się kilkanaście przypadków - stwierdził wojewoda. Mówił też o "bezprecedensowej skali" testów i 35 tys. wymazów zrobionych w 14 dni w wymazobusach głównie wśród rodzin górniczych, wśród osób w kwarantannie. Jak dodał, dotychczas przeprowadzono 170 tys. testów, z czego ponad 100 tys. w laboratoriach w woj. śląskim.

- Możemy się spodziewać po przebadaniu dwóch kopalń, że te wyniki będą jeszcze wysokie w przeciągu 7-10 dni - stwierdził. Jednocześnie podał przykład Zofiówki, "gdzie już dziś będzie tylko 11 nowych zakażeń".

- Te piki, które my jesteśmy w stanie przewidzieć, pokazują, że bardzo realnie walczymy  w tej chwili z tymi ogniskami epidemicznymi - stwierdził.

Także marszałek województwa Jakub Chełstowski zwracał uwagę, że "wszystkie liczby są malejące", m.in. spada liczba osób w izolatoriach, jest bardzo mało pacjentów w wyznaczonych szpitalach, a "sytuacja stabilizuje się".

Wstrzymanie pracy w kopalniach ma charakter epidemiczny 

Premier pytany o działania wicepremiera Jacka Sasina, podziękował mu za działania i zapewnił, że miały one jego pełne wsparcie,  a także ocenił je jako "zdroworozsądkowe". Jak wyjaśniał, tutaj mówimy o działaniach i płatnościach ochronnych, a nie postojowych. - Ze względu na charakterystykę pracy w kopalniach, wstrzymanie pracy ma charakter epidemiczny, a nie finansowo- ekonomiczna, jak w innych miejscach Polski - stwierdził szef rządu.

M.Morawiecki dopytywany o źródło finansowania pensji górników podczas wstrzymania pracy kopalni na 3 tygodnie, podkreślał, że ze względu na przyczyny, czyli czynniki obiektywne, mechanizmy płacowe w kopalniach, w których wstrzymano wydobycie, wymagają wsparcia ze strony państwa. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz