Koronawirus. Jaka prognoza dla Polski?

10 Czerwca 2020, 10:46 dane wyniki analiza dokument

Ograniczanie dziennych przyrostów przebiega znacznie wolniej niż wcześniej można było oczekiwać - wskazuje ExMetrix w najnowszej prognozie. Jak podkreśla, sytuacja w ogniskach w kopalniach na Śląsku zaburza cały model dla Polski.

W opublikowanej we wtorek prognozie firma podkreśliła, że ponad 34 proc. wszystkich zachorowań z tego dnia miało miejsce w woj. śląskim, a 20 proc. - w woj. mazowieckim.

Firma wskazała, że "sytuacja w poszczególnych województwach różni się wręcz dramatycznie". Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski i dynamika ta wzrasta, zaś trudność w opanowaniu tej sytuacji wynika m.in. ze specyfiki pracy w kopaniach.

"Niestety sytuacja ta bardzo zaburza cały model dla Polski" - wskazuje ExMetrix i informuje, że z tego powodu publikuje wyniki osobnych modeli dla wszystkich województw. 

Według firmy, obecnie najlepiej prezentują się województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Na drugim biegunie jest obecnie województwo śląskie, ale obawy firmy dotyczą też woj. dolnośląskiego, gdzie znajdują sie głębinowe kopalnie miedzi. 

Jednocześnie jak wskazuje ExMetrix, "reestymowany model dla całej Polski nadal sugeruje liniowy wzrost, podobnie jak miało to miejsce w Korei Południowej".

 

 

Według analizy, ograniczanie dziennych przyrostów przebiega znacznie wolniej niż wcześniej można było oczekiwać, a cały proces jest rozciągnięty w czasie. 

Dobra informacja

"Liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła już z 19 do 39 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń), co na razie jest chyba jedyną dobrą informacją" - wskazała firma. W majowej prognozie ExMetrix wskazywał, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia to 31.

Źródło: ExMetrix

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz