Już ponad 100 tys. wystawionych e-skierowań

10 Czerwca 2020, 11:53 e-zdrowie

W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej, właśnie wystawione zostało 100 tys. e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.

E-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych od 8 stycznia 2021 roku.

Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie. Jest to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku - wystawiono wówczas ponad 26 tys. e-skierowań

Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL.

W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu
e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

- E-skierowanie, to kolejna cyfrowa usługa po e-recepcie, czy e-wizycie, która daje praktyczną korzyść i ułatwienie zarówno pacjentom, jak i placówkom leczniczym. Rozpoczęliśmy również prace nad centralnym systemem e-rejestracji, która w powiązaniu z usługą e-skierowania zrewolucjonizuje system zapisywania się na usługi medyczne. Bez e-dokumentacji medycznej trudno też sobie wyobrazić telemedycynę. Równocześnie pamiętamy o korzyściach, jakie cyfryzacja zdrowia zapewnia całemu systemowi. Sprawnie działające rozwiązania informatyczne pozwalają na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów i umożliwią kształtowanie polityki zdrowotnej państwa w oparciu o rzetelne dane – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie w regionach

E-skierowanie ułatwia codzienną pracę lekarza, który je wystawia oraz placówki, która będzie je realizować. W momencie, gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji.

E-skierowania wystawiane są już w ponad 2 tys. placówek w całej Polsce, ich lista jest dostępna pod adresem pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest w woj. dolnośląskim, śląskim, mazowieckim. 

Profil e-lekarza

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat, jest to 33 proc. wszystkich lekarzy wystawiających e-skierowania.

W maju 2020 roku swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 800 lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz w chorobach układu kostno-mięśniowego.

Jak działa e-skierowanie?

Lekarz wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym, może również skorzystać z darmowej aplikacji gabinet.gov.pl. Pacjent otrzymuje informację o e-skierowaniu w postaci SMS-a z 4-cyfrowym kodem, albo e-maila z załączonym w PDF e-skierowaniem. Pacjent może też otrzymać od lekarza wydruk informacyjny.

Na podstawie e-skierowania pacjent może zapisać się przez telefon — podając 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL. Może też zapisać się osobiście przekazując 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL lub przedstawiając wydruk informacyjny albo informację o e-skierowaniu na ekranie swojego telefonu. Placówce wyposażonej w czytnik wystarczy kod kreskowy, aby pobrać e-skierowanie.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz