UE zapłaci za szczepionki na COVID z góry. Wykluczeni zostaną amerykańscy producenci

12 Czerwca 2020, 16:32 strzykawka zastrzyk szczepienie

Komisja Europejska proponuje strategię wczesnych zamówień szczepionek na Covid-19, za które Unia zapłaci z góry. Jest jeden warunek. Szczepionki nie mogą być produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Podczas piątkowej wideokonferencji z ministrami zdrowia krajów UE urzędnicy Komisji Europejskiej poprosili szefów resortów o poparcie dla planu zabezpieczenia dostaw szczepionek w ilości odpowiadającej na zapotrzebowanie Unii. 

Unia chce zapłacić za maksymalnie sześć potencjalnych szczepionek. Umowa zobowiązałaby producentów do dostarczania pierwszych dawek, gdy tylko będą one dostępne

Plan dawałby producentom szczepionek gwarancje finansowe, w razie poniesienia strat, jeśli ich szczepionki okażą się nieskuteczne. - Płacimy z góry znaczną część inwestycji potrzebnych w zamian za zobowiązanie producenta farmaceutycznego do dostarczenia nam szczepionki, gdy będzie ona dostępna - zapewniali urzędnicy podczas konferencji.

Według urzędników umowy zakupu zostaną sfinansowane z unijnego funduszu ratunkowego, którego budżet obecnie wynosi 2,4 mld euro. Według urzędników rządy UE, które same negocjują umowy z firmami farmaceutycznymi, mogłyby również zapewnić dodatkowe fundusze. Nie jest jednak jasne, czy plan otrzyma poparcie państw członkowskich UE.

Komisja, w ramach proponowanego planu zaproponuje również tymczasowe złagodzenie wymogów regulacyjnych w celu opracowania szczepionek zawierających organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO).

Jeśli dziś projektodawcy otrzymają pozytywną opinię od ministrów zdrowia UE, Komisja przedstawi formalne wnioski projektu już w przyszłym tygodniu.

Dlaczego Unia wyklucza amerykańskich producentów?

Jak podkreślają urzędnicy, wszystkie szczepionki, które obecnie poddane są badaniom klinicznym zasadniczo kwalifikują się do zakupu w ramach finansowania "z góry", ale nie te, które są produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Urzędnicy podkreślają sygnały dochodzące z Waszyngtonu. Jak podkreślają urzędnicy KE, "rząd Stanów Zjednoczonych, nie zezwoli na sprzedaż szczepionek za granice przed zaspokojeniem własnych potrzeb".

 - Pozyskiwanie od producentów, którzy mieliby tylko moce produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, tak naprawdę nie byłoby dla nas opcją - powiedział jeden z urzędników Komisji, podkreślając brak gwarancji dostępności do szczepionek dla obywateli UE.

Firmy amerykańskie, które posiadające zakłady produkcyjne w Europie będą nada kwalifikować się do unijnego programu wsparcia - podkreślili urzędnicy.

źródło: Euractiv

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz