Brazylia: Generał na czele ministerstwa zdrowia

16 Czerwca 2020, 9:05 covid leczenie szpital epidemia koronawirus

Już oficjalnie wiadomo, że Generał Eduardo Pazuello pokieruje brazylijskim ministerstwem zdrowia. To już kolejny wojskowy obejmujący strategiczne stanowisko w brazylijskim rządzie.

Przed E. Pauzello funkcję ministra zdrowia Brazylii pełnił onkolog Nelson Teich. Ustąpił on z urzędu, ponieważ m.in. nie zgodził się na użycie kontrowersyjnej hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Jest to już drugi brazylijski minister zdrowia, który został odwołany z urzędu w czasie pandemii koronawirusa.

Gen. E. Pazuello początkowo w połowie maja przejął obowiązki ministra zdrowia, a w ubiegłym tygodniu został oficjalnie ogłoszony ministrem zdrowia. Jego zastępcą również został wojskowy. To już 17 osoba z armii, która została mianowana na stanowisko urzędowe od połowy maja.

Nowy minister zdrowia Brazylii jest doświadczonym oficerem armii. Kierował on taktyką walki z kryzysem migracyjnym w Wenezueli, a w czasie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Rio de Janeiro koordynował logistykę wojska. Prezydent Jair Bolsonaro zapowiedział, że gen. E. Pazuello będzie kierował ministerstwem przez dłuższy czas i przedstawił go jako managera najwyższej klasy.

Według danych pochodzących z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Brazylia nadal zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby ofiar śmiertelnych i drugie miejsce pod względem liczby zarażonych osób po USA. Rzeczywista liczba ofiar w Brazylii prawdopodobnie jest znacznie wyższa, częściowo z powodu braku testów i faktu, że część próbek cały czas jest badana. Badania naukowe sugerują, że liczba zarażonych osób może być około siedem razy większa niż ta podawana oficjalnie.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz