Kiedy nowelizacja ustawy budżetowej? Jak wpłynął COVID na krajową gospodarkę?

15 Czerwca 2020, 13:48 pieniądze

Obecna sytuacja epidemiczna na świecie oraz globalny lockdown odbiły się na krajowej gospodarce i publicznej ochronie zdrowia. Minister Finansów zapowiedział już nowelizację ustawy budżetowej na rok 2020. 

ZDROWIE W LICZBACH: Gospodarka hamuje, ile wydajemy na zdrowie?

 Finansowe skutki epidemii mogą być szczególnie odczuwalne dla publicznej ochrony zdrowia za dwa lata (metodologia liczenia poziomu wydatków na zdrowie w danym roku odnosi się do poziomu PKB sprzed dwóch lat). Podsumowując, im gorsze wyniki gospodarki krajowej w tym roku, tym mniej pieniędzy na zdrowie rząd będzie musiał przeznaczyć za dwa lata.

Przypomnijmy, że zgodnie z rządową ustawą wysokość środków przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w latach 2018-2023 nie może być niższa niż:

5,03 proc. produktu krajowego brutto (z 2018) w 2020 r.;

5,30 proc. produktu krajowego brutto (z 2019) w 2021 r.;

5,55 proc. produktu krajowego brutto (z 2020) w 2022 r.;

5,80 proc. produktu krajowego brutto (z 2021) w 2023 r.

Jak wpłynie COVID na PKB w 2020 r.?

- Spadek PKB nie powinien przekroczyć 5 proc. i bardzo szybko wrócimy do normy - odpracujemy to wszystko. Liczę, że bardzo szybko wejdziemy na kurs jeszcze szybszego wzrostu niż zakładane pierwotnie na ten rok 3,7 proc.- mówił w w rozmowie z Interią.pl Tadeusz Kościński, minister finansów.

Minister finansów podkreślił, że "nie chcę wierzyć w drugi lockdown". - Teraz jesteśmy bogatsi w wiedzę, wirusa można kontrolować np. zamykając poszczególne szpitale czy galerie. Więc takiego lockdownu jak mieliśmy już nie będzie - dodał. 

Co potwierdza słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w rozmowie z Polityką Zdrowotną, który stwierdził, że "takiego dużego lockdownu nie potrzebujemy (...) Mamy narzędzia do testowania. Mamy przygotowaną sieć szpitali, wszyscy wiedzą, co mają robić. To jest zupełnie inna sytuacja niż była na początku tej epidemii. Działaliśmy w nieznanym. Nie było laboratoriów, nie było testów przecież. A teraz mamy w granicach 130 laboratoriów."

Kiedy nowelizacja ustawy budżetowej?

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą budżetowąwydatki państwa w 2020 r. wynosić miały 435,3 mld zł. Szacowany w budżecie wzrost PKB w ujęciu realnym wynosić miał 3,7 proc. a przewidywany poziom inflacji utrzymać miał się na poziomie ok 2,5 proc.  Zgodnie z treścią projektu ustawy "kwota wydatków na funkcję 20. (zdrowie) w 2020 r. wynosić ma 11,26 mld zł".

Już dziś jednak wiadomo, że ustawa budżetowa wymaga nowelizacji. W tym czasie zmianie uległy wszelkie szacunki MF, zmieniły się także priorytety wydatkowe. O ile ustawowo gwarantowane wydatki z budżetu państwa na zdrowie w tym i przyszłym roku wydają się nie być zagrożone, to Narodowy Fundusz Zdrowia zdaje się będzie prawdopodobnie beneficjentem dodatkowych środków z tytułu spadku przychodów ze składek zdrowotnych.

- W połowie marca podpisałem decyzję, udostępniającą naszym oddziałom blisko 5,5 mld zł rezerwy płynnościowej. Oddziały zostały finansowo zabezpieczone tak, aby móc reagować w przypadku wyzwań, jakie niesie za sobą bieżąca sytuacja. Złożyliśmy także wniosek do ministra zdrowia o 200 mln zł na finansowanie specjalnych świadczeń związanych z COVID19.  To dodatkowe, zewnętrzne środki przekazywane z części budżetowej, pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia. W tej chwili zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 200 mln zł, ale oczywiście w miarę rozwoju sytuacji, będziemy się zwracali o refundację kolejnych kosztów - mówił w rozmowie dla Polityki Zdrowotnej prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski.

Na realizację czekają także kolejne programy zapowiadane w ostatniej kampanii wyborczej, tj. Fundusz Medyczny czy Fundusz Modernizacji Szpitali, na których 5-letnią realizację przewidziano blisko 5 mld zł (czytaj więcej: Co dalej z Funduszem Medycznym i Funduszem Modernizacji Szpitali?)

- Przez koronawirusa wiele spraw nam się opóźniło. Nie ukrywam, że najlepiej mamy przygotowaną część inwestycyjną. Uznaliśmy, że z punktu widzenia wyjścia z kryzysu, kluczowe jest wspieranie inwestycji, w tym także w systemie ochrony zdrowia. Od dużych projektów strategicznych, przez modernizację szpitali, po wsparcie aparaturowe - mówił dla Polityki Zdrowotnej, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jak stwierdził w rozmowie z Interią minister finansów, nowelizacja ustawy budżetowej będzie miała miejsce "prawdopodobnie w drugiej połowie lipca".

- Będziemy mieli bardziej wiarygodne dane, będziemy wiedzieli, ile faktycznie podatków wpłynęło z VAT, jak szybko odbija gospodarka. Pozwoli nam to ocenić na jakie przychody można liczyć, jakie wydatki będą niezbędne by ratować miejsca pracy i firmy, a ile można wykorzystać do rozkręcenia gospodarki. Nowelizacja będzie, bo deficytu nie unikniemy - mówił minister Tadeusz Kościński.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz