GIF: reklama Gripexu wprowadza konsumentów w błąd

01 Lutego 2016, 14:04

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał zaprzestania emisji reklam leków Gripex Max oraz Gripex HotActive Forte. Wszystko z powodu sformułowania „… wybieramy tak samo. Maksymalną siłę Gripexu zawartą w saszetkach lub tabletkach”, które zgodnie ze stanowiskiem GIF-u wprowadza odbiorców w błąd, ponieważ leki te nie mają tego samego zastosowania.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji inspekcji farmaceutycznej: odbiorca reklamy otrzymuje przekaz niezgodny ze stanem faktycznym, a zatem wprowadzający w błąd, który sugeruje, iż produkty lecznice Gripex Max i Gripex HotActive Forte różnią się jedynie postacią farmaceutyczną (tabletki i proszek w saszetkach do sporządzania roztworu). Tymczasem produkty te są zróżnicowane również pod względem składu, co z kolei warunkuje zróżnicowanie co do wskazań do stosowania (Gripex HotActive – jako wskazanie do stosowania ma „krótkotrwałe łagodzenie objawów przeziębienia”, Gripex Max – „krótkotrwałe leczenie nasilonych objawów, w tym suchy kaszel”).

Zarzuty GIF dotyczą również zasugerowania w reklamach, że leki te nie wpływają na zdolność kierowców do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Spoty ukazują kierowców rajdowych, którzy krótko przed startem przyjmują leki. Tymczasem, w obu ulotkach środków czytamy, że kierowcy powinni zachować ostrożność w trakcie ich stosowania. Gripex HotActive może dodatkowo zmniejszać zdolność koncentracji i upośledzać czas reakcji. Pojawiające się w spotach hasła: „i sprawy szybko przyjmują obrót”, czy też „jutro zawody” puszczane w towarzystwie pozytywnych obrazów wyleczonych rajdowców mają naruszać przepisy prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym reklama produktu leczniczego nie może zawierać treści, które zapewniają, że stosowanie leku gwarantuje właściwy skutek.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poprosił o wyjaśnienia. Producent tłumaczy, że kierowcy przyjmują lek na krótko przed rozpoczęciem rajdu, jednak zamieszczony komunikat „jutro zawody” jasno wskazuje na upływ czasu. Mają tego dowodzić również ujęcia w spocie, pokazujące różne pory dnia. Jak zaznaczył, przyjmowanie tych leków nie jest też związane z przymusem całkowitego wstrzymania się od prowadzenia pojazdów.

AP

Źródło: gif.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz