Czy mamy skuteczny lek na COVID-19? Według brytyjskich naukowców - tak

16 Czerwca 2020, 22:23 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Powszechny lek deksametazon może okazać się ratunkiem dla pacjentów z ciężką postacią COVID-19 - poinformowało BBC.

Deksametazon to popularny i niedrogi lek, stosowany od lat 60. XX wieku. Działa on przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz immunosupresyjnie. Stosowany jest w leczeniu m.in. obrzęków mózgu, astmy, ostrego zapalenia dróg oddechowych z niedrożnością, a także zachłystowego zapalenia płuc czy też w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Badanie tego leku w walce z koronawirusem przeprowadzono na Uniwersytecie Oksfordzkim. Objęto nim ok. 6 tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem. Grupa ponad 2,1 tys. pacjentów otrzymywała deksametazon w dawce 6 mg raz na dobę (doustnie lub dożylnie) przez dziesięć dni. Dla porównania u ponda 4,3 tys. pozostałych pacjentów zastosowano inne terapie.

W badaniu - jak podaje BBC - deksametazon pozwolił o jedną trzecią zmniejszyć liczbę zgonów pacjentów podłączonych do respiratorów oraz o jedną piątą - w przypadku osób, którym podano tlen. Nie odnotowano  z kolei żadnej poprawy stanu zdrowia w przypadku pacjentów chorych na COVID-19, jednak bez problemów z oddychaniem.

U pacjentów podłączonych do respiratorów, ryzyko śmierci spadło z 41 do 28 proc., a u tych, którym podawano tlen – z 25 do 20 proc.

Badanie to część projektu RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY), czyli największego na świecie projektu testującego dostępne dotąd środki leczenia pod kątem skuteczności w leczeniu COVID-19.

Jak szacują badacze, gdyby lek był dostępny w Wielkiej Brytanii od początku pandemii koronawirusa, można by uniknąć ok. 5 tys. zgonów.

BBC wyjaśnia, że deksametazon jest używany aby zmniejszyć stan zapalny w organizmie osoby chorującej na COVID-19. Jednocześnie lek ten ogranicza negatywne skutki tzw. burzy cytokin, czyli nadmiernej reakcji organizmu, który samodzielnie próbuje zwalczyć stan zapalny.

Według prof. Petera Horby'ego, kierującego projektem badawczym „jak dotąd wykazano, że jest to jedyny lek zmniejszający śmiertelność i znacznie go zmniejszający, co oznacza duży przełom”.

Leczenie deksametazonem trwa do 10 dni, a jego koszt to 5 funtów na pacjenta. 

Źródło: BBC

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz