250 mln zł ze środków UE dla domów opieki na ochronę przed koronawirusem

17 Czerwca 2020, 14:28 pieniądze

Blisko 250 mln zł z Programu Wiedza Edukacja Rozwój trafi na projekt, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19.

Jak informuje MZ, zgodnie z założeniami projektu, środki z Funduszy Europejskich przeznaczy na dodatki do wynagrodzeń, zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji. Dodatki będą rekompensatą dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w opiekę nad pacjentami za to, aby mogli oni wykonywać pracę w jednym miejscu. Pozwoli to zapobiegać transmisji wirusa SARS-CoV-2 i w znaczącym stopniu ograniczy możliwość zakażenia się pacjentów przebywających w tych podmiotach.

Do projektu mogą przystąpić wszystkie placówki świadczące usługi w trybie stacjonarnym.

W przypadku hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych pracownicy muszą zobowiązać się do pracy w jednym podmiocie.

Z kolei w domach pomocy społecznej, takie deklaracje będą musieli złożyć jedynie ratownicy i pielęgniarki.

Projekt przewiduje też możliwość wdrożenia modeli systemów pracy. Decyzja o ich zastosowaniu należeć będzie do kierowników podmiotów, które przystąpią do projektu.

Projekt potrwa do końca br. , a jego realizatorem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia.

źródło: zdrowie.gov.pl

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz