Francja: protest medyków przerodził się w zamieszki

17 Czerwca 2020, 12:10

18 tys. pracowników ochrony zdrowia we Francji wyszło na ulice miast. Medycy domagali się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, budowy większej liczby szpitali oraz stworzenia kolejnych miejsc pracy. Pokojowa manifestacja została zakłócona przez skrajne ugrupowania w wyniku czego doszło do starć z policją.

Pracownicy francuskich szpitali domagają się podwyżek wynagrodzeń (o 300-400 euro) oraz podjęcia działań w zakresie zwiększenia liczby personelu i liczby łóżek w szpitalach. Manifestacje pod tymi hasłami zorganizowane zostały w całym kraju. Największa odbyła się w stolicy Francji, gdzie -jak podaje francuska policja- udział wzięło nawet 18 tysięcy osób.

Te same apele lekarze podnosili jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirus

W weekend rząd prezydenta Emmanuela Macrona w uznaniu za poświęcenie, wydał dekrety wprowadzające wyjątkowe premie, które obiecał w wysokości od 1 000 do 1 500 euro dla pracowników domów opieki oraz 50-procentowy wzrost wynagrodzeń za godziny nadliczbowe w szpitalach, które mają zostać wypłacone przed wrześniem.

Jednak medycy stwierdzają ,że oklaski to za mało, a działanie rządu uznają za "pusty gest" podkreślając przy tym, że pandemia Covid-19 ujawniła słabości francuskiego systemu.

- Kojące przemowy rządu, czekoladowe medale i obietnice losowych i hipotetycznych premii nie wystarczą. W przyszłości zdrowie publiczne potrzebuje prawdziwych zasobów ludzkich i budżetowych - podnoszą związkowcy.

Do pokojowej manifestacji białego personelu na ulicach Paryża, dołączyli jednak członkowie tzw. "żółtych kamizelek" oraz anarchistycznej organizacji „black blocs”.

Manifestacja przerodziła się w uliczne zamieszki. Protestanci zaczęli niszczyć przypadkowo napotkane pojazdy na ulicach. Policja, próbująca zaprowadzić porządek, została obrzucona kamieniami. W odpowiedzi na atak funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

źródło: BBC, France24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz