Rusza przesiewowe testowanie policjantów na Mazowszu

17 Czerwca 2020, 13:32 policja

W przyszłym tygodniu 5 tys. policjantów z województwa mazowieckiego zostanie poddanych testom serologicznym i genetycznym na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. To pierwsze tego typu badanie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, Warszawski Uniwersytet Medyczny otrzymał grant od Agencji Badań Medycznych w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla projektów ukierunkowanych na walkę z COVID-19. W ramach projektu, naukowcy podejmą się "identyfikacji częstości występowania zakażeń koronawirusem wśród policjantów, grupy szczególnie narażonej na zakażenie wirusem".

Choć program finansowania badań ABM realizowany jest w ramach "szybkiej ścieżki" wsparcia to etap podpisania umowy został zakończony pod koniec ubiegłego tygodnia. W tym momencie dopinane są ostatnie kwestie formalne a testowanie policjantów ruszy od poniedziałku - dowiedziała się Polityka Zdrowotna.

Jak będzie wyglądało badanie?

Jak tłumaczy dla Polityki Zdrowotnej kierownik projektu, dr hab. n. med. Mariusz Gujski, od poniedziałku 10 zespołów medycznych z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, w ciągu 10 dni pobierze 5 tys. wymazów od policjantów z losowo wybranych komend i posterunków Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz Wojewódzkiej Komendy Policji z siedzibą w Radomiu. 

Każdy policjant terenowy (oraz w małym odsetku pracownicy administracyjni) zgłoszony do badania, musi wypełnić kwestionariusz epidemiologiczny uwzględniający podstawowe informacje medyczne ale także pełnione w ostatnim czasie obowiązki służbowe (tj. ochranianie manifestacji, nadzór nad osobami na kwarantannie itd.) - tłumaczy dr hab. n. med. Mariusz Gujski i zapewnia, że "po wypełnieniu kwestionariusza, policjant ma prawo do bezpłatnego badania na Covid-19".

Od każdego policjanta wylosowanego do badania, pobrana zostanie próbka krwi w celu wykonania testu serologicznego w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM oraz wymaz z nosogardzieli celem wykonania testu genetycznego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Testy będą wykonywane w szpitalu MSWiA oraz laboratoriach NIZP-PZH. 

Koszt przesiewowego badania policjantów: 2 mln zł 

Agencja Badań Medycznych przyznała na realizację projektu 2 mln zł.Jak zauważa kierownik projektu, dr hab. n. med. Mariusz Gujski "w ramach grantu robimy zarówno testy serologiczne jak i genetyczne". Dodaje, że w momencie składania wniosku, koszt samego testowania metodą RT-PCR (testy genetyczne) wyniósłby 2 mln zł (obecnie przy wycenie 280 zł za test - 1,4 mln zł). Ponadto grant pokryje także koszty logistyczne oraz naukowe. - Zaproponowaliśmy niezwykle dobre stawki. Podchodzimy oszczędnie do wydatkowania publicznych pieniędzy - stwierdza.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Zobacz również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz