WHO powołało komitet do walki z wirusem Zika. Są pierwsze przypadki zachorowań w Europie

29 Stycznia 2016, 16:52

Światowa Organizacja Zdrowia powołała specjalną grupę ekspertów w związku z  epidemią przenoszonego przez komary wirusa Zika. Margaret Chan, dyrektor WHO zaznacza, że podjęcie natychmiastowych działań jest niezbędne, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianie się wirusa.

Komitet WHO (International Health Regulations Emergency Committee) ma koordynować międzynarodowe działania w walce z wirusem. 1 lutego w Genewie odbędzie się spotkanie ekspertów Komitetu. Organizacja ma zająć się wzmocnieniem systemów nadzoru we wszystkich krajach, w których pojawił się wirus Zika i wszelkie objawy choroby, które mogą być z nim bezpośrednio związane. Wzmożone środki ochrony mają być zastosowane również w tych miejscach, w których przewiduje się możliwość rozprzestrzenienie wirusa. W ciągu najbliższych tygodni, specjalnie powołani eksperci będą pracować nad zwiększeniem wiedzy na temat wirusa i jego potencjalnego wpływu na życie i zdrowie dzieci i dorosłych.

Objawy u większości osób zakażonych wirusem wydają się niegroźne – pojawia się gorączka, wysypka, bóle stawów. Prawdziwe zagrożenie stanowi jednak rozwój wirusa u kobiet w ciąży. Dzieci rodzą się z tzw. mikrocefalią – małogłowiem, które związane jest z nienaturalnie małym rozmiarem czaszki oraz mózgu. Do tej pory nie odkryto skutecznego leku, czy też szczepionki, które poradziłyby sobie w walce z wirusem. Amerykańscy badacze są jednak przekonani, że opracowanie szczepionki powinno się udać w ciągu dwóch najbliższych lat. To jednak nie ratuje sytuacji, gdyż epidemia gwałtownie się rozprzestrzenia.

Pierwszy przypadek Zika zarejestrowano w Brazylii, w maju ubiegłego roku. Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnimi doniesieniami, wirus Zika dotarł już również do Europy. Chorobę zarejestrowano u 10 osób w Holandii, pięciu w Wielkiej Brytanii, pięciu w Portugalii, pięciu w Niemczech, a także u jednego mężczyzny pochodzącego z Danii.

Public Health England, instytucja wchodząca w skład Departamentu  Zdrowia w Wielkiej Brytanii, wydała oficjalne ostrzeżenie, mówiące o tym, że mężczyźni, którzy podróżowali po objętych wirusem terenach, powinni wstrzymać się chwilowo z podjęciem decyzji o zostaniu rodzicem i przynajmniej przez 28 dni po podróży stosować prezerwatywy. Kobietom w ciąży zaleca się rezygnację z ewentualnych planów podróży do zagrożonych wirusem krajów.

Szczególne środki ostrożności dla podróżujących zaleca także Główny Inspektorat Sanitarny. - Ponieważ nie istnieje ani szczepionka, ani profilaktyka lekowa przeciw wirusowi Zika, osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Rekomendowane jest stosowanie ochronnych środków chemicznych, ubioru chroniącego przed ugryzieniami komarów, moskitier oraz pozostawania w hotelu w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa – apeluje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

AP

Źródło: World Health Organization

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz