Bawaria rozpoczyna studia medyczne z obowiązkową specjalizacją z medycyny rodzinnej

19 Czerwca 2020, 9:50 Lekarze

W tym roku akademickim Bawaria rozpoczyna nabór na medycynę dla osób zainteresowanych pracą w zawodzie lekarza rodzinnego. Po zakończeniu studiów w trzeba będzie przepracować co najmniej dziesięć lat.

Aż 2100 osób rozpocznie w nadchodzącym roku szkolenie, po którym wybierze karierę jako lekarz rodzinny. Nowa ustawa o parytetach weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Główną przyczyną jej uchwalenia jest fakt, że w szczególności na obszarach wiejskich brak jest chętnych do pracy jako lekarz rodzinny.

Miejsce na studiach w zamian za deklarację pracy jako lekarz POZ na terenie wiejskim jest jednym z kilku sposobów na rozwiązanie tych problemów.

—Szczególnie kryzys spowodowany koronawirusem pokazuje nam bardzo wyraźnie, jak ważna jest kompleksowa I skoordynowana opieka medyczna —powiedział szef Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Andreas Zapf.

Najważniejsze doświadczenie w służbie zdrowia

Kryteria wyboru obejmowały głównie szkolenie zawodowe w zawodzie związanym ze służbą zdrowia.

Pielęgniarki i ratownicy medyczni są najczęściej reprezentowani wśród kandydatów. Średni wiek przyjętych studentów to 24 lata, 59 procent to kobiety, a 61 procent przyszłych studentów pochodzi z Bawarii. Rozmowy z kandydatami, które początkowo zostały zaplanowane, ostatecznie nie odbyły się z powody pandemii koronawirusa.

Minister edukacji Bawarii Bernd Sibler jest zadowolony z zainteresowania programem. Jego zdaniem oferuje on zmotywowanym i wykwalifikowanym młodym ludziom perspektywę zawodową, a jednocześnie przekonuje lekarzy do pracy na obszarach wiejskich.

Studia rozpoczną się w semestrze zimowym 2020/21.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz