Aż 2100 osób rozpocznie w nadchodzącym roku szkolenie, po którym wybierze karierę jako lekarz rodzinny. Nowa ustawa o parytetach weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Główną przyczyną jej uchwalenia jest fakt, że w szczególności na obszarach wiejskich brak jest chętnych do pracy jako lekarz rodzinny.
Miejsce na studiach w zamian za deklarację pracy jako lekarz POZ na terenie wiejskim jest jednym z kilku sposobów na rozwiązanie tych problemów.
—Szczególnie kryzys spowodowany koronawirusem pokazuje nam bardzo wyraźnie, jak ważna jest kompleksowa I skoordynowana opieka medyczna —powiedział szef Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Andreas Zapf.
Najważniejsze doświadczenie w służbie zdrowia
Kryteria wyboru obejmowały głównie szkolenie zawodowe w zawodzie związanym ze służbą zdrowia.
Pielęgniarki i ratownicy medyczni są najczęściej reprezentowani wśród kandydatów. Średni wiek przyjętych studentów to 24 lata, 59 procent to kobiety, a 61 procent przyszłych studentów pochodzi z Bawarii. Rozmowy z kandydatami, które początkowo zostały zaplanowane, ostatecznie nie odbyły się z powody pandemii koronawirusa.
Minister edukacji Bawarii Bernd Sibler jest zadowolony z zainteresowania programem. Jego zdaniem oferuje on zmotywowanym i wykwalifikowanym młodym ludziom perspektywę zawodową, a jednocześnie przekonuje lekarzy do pracy na obszarach wiejskich.
Studia rozpoczną się w semestrze zimowym 2020/21.
Źródło: aerzteblatt
Magdalena Mroczek