W piątek rekomendacje Ł.Szumowskiego dot. głosowania korespondencyjnego

18 Czerwca 2020, 11:29 wybory komisja wyborcza urna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w piątek poda rekomendacje dla Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące ewentualnego wprowadzenia wyłącznie głosowania w formie korespondencyjnej w niektórych gminach podczas wyborów prezydenckich 28 czerwca br.

Minister zdrowia w czwartek w "Sygnałach Dnia" stwierdził, że "wybory korespondencyjne mogą dotyczyć pojedynczych gmin". Jak dodał, chodzi o te gminy, które mają "najwyższą zapadalność i najwięcej wolnego wirusa, czyli osób, które są chore". 

Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich, umożliwia głosowanie zarówno w formie korespondencyjnej, jak i w formie tradycyjnej w lokalach wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza może - w myśl ustawy - wprowadzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne na terenie gminy, gdzie doszło do "nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej". Taką decyzję PKW może podjąć nie później niż 7 dni przed wyborami na podstawie rekomendacji ministra zdrowia. 

Jak mówił minister zdrowia w Polskim Radiu, "liczby ze Śląska powinny być już dzisiaj znacznie niższe, a do końca tygodnia powinien zakończyć się napływ danych o wysokiej liczbie zakażonych z tego regionu".
 
- Dopóki nie ma szczepionki, ogniska w Polsce będą się pojawiały. Każdy z krajów będzie przechodził "wzloty i upadki" pod względem chorych, bo epidemia nie zniknęła - stwierdził Łukasz Szumowski.
 
Także rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu wyjaśnił, że w sobotę mija czas na rekomendacje Ministra Zdrowia ws. głosowania korespondencyjnego.
- Do  jutra wieczorem minister podejmie rekomendacje - zapowiedział. Dodał, że obecnie MZ czeka na ostatnie analizy dotyczące rekomendacji odnośnie poszczególnych gmin w woj. łódzkim i śląskim.
 
- Posłużą one do możliwego rekomendowania przeprowadzenia głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wybranych gminach - wyjaśnił.
 
Ponadto W. Andrusiewicz poinformował, że już 2273 samorządy, czyli 91 proc., zgłosiło do MZ  przy pomocy specjalnie uruchomionej platformy cyfrowej zapotrzebowanie na sprzęt ochrony osobistej dla komisji wyborczych. - Jeszcze ok. 200 samorządów ma czas na zgłoszenie zapotrzebowań dziś do godz. 15 - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz