Zmiana zasad kwarantanny: test na koronawirusa wcześniej

18 Czerwca 2020, 12:21 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

- Zmieniamy harmonogram zgłaszania się osób z  kwarantannie na badanie (w kierunku koronawirusa), żeby umożliwić tym osobom powrót do pracy, "do społeczeństwa" – wyjaśnił rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zmiany dotyczące kwarantanny. Osoby w kwarantannie będą otrzymywały SMS, aby zgłosić się do Drive Thru na test nie w 11., ale w 7. dobie kwarantanny. Jeżeli wynik badania będzie negatywny, zostaną automatycznie z kwarantanny zwolnione.

Obecnie w kwarantannie przebywa ponad 93,7 tys. osób. 

- Do tej pory było tak, że w 11. dobie osoba otrzymywała SMS-a i w 12. dobie mogła stawić się na badanie w Drive-thru. Po wyniku z tego badania mogła spokojnie wyjść do pracy. Teraz przenosimy tego SMS-a na 7. dzień - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia. Osoba, która po tym badaniu otrzyma wynik negatywny, może od razu opuścić kwarantannę. 

- Liczymy, że ktoś, komu doskwiera ta 14-dniowa kwarantanna zgłosi się do punktu Drive-thru tak, by już 8. czy 9. dnia z tej kwarantanny wyjść - podkreślił W. Andrusiewicz.

Zaapelował do osób w kwarantannie, aby po otrzymaniu SMS-ów nie zwlekały i zgłaszały się na testy w kierunku koronawirusa. 

Duża liczba zgonów

W czwartek resort poinformował o 30 zgonach z powodu koronawirusa. Dzienna liczba zgonów tylko trzykrotnie była równa lub przekroczyła dotychczas 30 osób.  

Rzecznik MZ wyjaśnił, że liczba zgonów zazwyczaj jest związana z zaraportowanymi zakażeniami sprzed tygodnia lub dwóch, a wówczas mieliśmy wzmożoną falę zachorowań. Dodał, że wśród tych 30 zgonów, ok. połowa dotyczy osób starszych, po 80. roku życia. Zwracał też uwagę, że większość osób miała choroby współistniejące.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz