Kiedy poznamy projekt ustawy o badaniach klinicznych?

18 Czerwca 2020, 14:30 badania technik diagnosta mikroskop naukowiec

W ministerstwie zdrowia finalizowane są prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych - stwierdziła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Kiedy ustaw trafi do opiniowania?

 

Przypomnijmy, że zaanonsowany przez Agencję Badań Medycznych projekt ustawy o badaniach klinicznych  będzie zawierał m.in. nową definicję badań klinicznych niekomercyjnych, nowy system oceny etycznej wniosku o pozwolenie na badania, system odszkodowań i propozycję funduszu odszkodowawczego, regulacje dot. finansowania świadczeń przez sponsora i przez NFZ.

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko nie wyraziła poparcia dla poprawki dot. eksperymentów medycznych, stwierdzając, że zakres poprawki będzie uregulowany w obecnie projektowanej ustawie o badaniach klinicznych.

W czwartek, podczas posiedzenia Senatu, Beata Małecka-Libera poprosiła przedstawicielkę resortu zdrowia o doprecyzowanie, kiedy wypada planowany termin włączenia projektu ustawy o badaniach klinicznych do procesu legislacyjnego.

- Ustawa zostanie w przeciągu miesiąca złożona do wykazu prac rządu - odpowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreślając, że po pozytywnej opinii Rady Ministrów ustawa trafi do opinii publicznej.

- Resort widzi potrzebę doregulowania rozwoju nauk medycznych, co niesie konieczność doregulowania kwestii związanych z prowadzeniem nowatorskich metod, nowych terapii. Obecne regulacje pozwalają na takie praktyki, ale brak ich doregulowania wciąż budzi wątpliwość - dodała.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz