J.Sasin: Śląsk jest najbezpieczniejszym miejscem w Polsce

19 Czerwca 2020, 10:48

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy znacząco mniejszą liczbę osób zarażonych na Śląsku. Od środy, kiedy zostały zaraportowane wyniki badań przesiewowych, które były prowadzone w ostatnim czasie, mamy bardzo wyraźny spadek liczby osób zarażonych. Z ponad 200 osób dotychczas do poniżej 100 wczoraj i dzisiaj. Jest to trend, który – jesteśmy o tym przekonani - będzie się utrzymywał - podkreślił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Także według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego udało się opanować duże ogniska zakażeń na Śląsku.

- Możemy powiedzieć, że Śląsk jest tym miejscem w Polsce, które jest najbezpieczniejsze. Mieszkańcy żadnego regionu nie zostali tak kompleksowo przebadani, jak mieszkańcy Śląska - mówił wicepremier J. Sasin podczas wspólnego briefingu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

J. Sasin podkreślał, że pozytywne wyniki testów na Śląsku były spowodowane dużą liczbą przeprowadzanych wymazów.

Wicepremier J. Sasin wyraził przekonanie, że  "sytuacja epidemiczna na Śląsku została ustabilizowana". - Główne ogniska zarażeń, które miały miejsce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały wyizolowane, zostały opanowane i kopalnie po zakończeniu okresu ograniczenia wydobycia będą mogły bezpiecznie wrócić do pracy – wyjaśnił.

 - Możemy powiedzieć, że Śląsk jest tym miejscem w Polsce, które jest najbezpieczniejsze. Mieszkańcy żadnego regionu nie zostali tak kompleksowo przebadani, jak mieszkańcy Śląska - podkreślał. - Dzisiaj nie ma żadnych powodów, aby uważać, że mieszkańcy Śląska to są ludzie, którzy stwarzają w jakiś szczególny sposób dla kogokolwiek niebezpieceńśtwo. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj, jeśli ktoś jest ze Śląska, to możemy powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest osobą bezpieczną, że jest osobą zdrową - dodał. Na Śląsku przeprowadzono ponad 220 tys. testów na obecność koronawirusa, z czego ponad 90 tys. wśród górników.

Jak ocenił J. Sasin, "trudne decyzje, jakie podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach, przyniosły swoje efekty".

Duże ogniska opanowane

Także według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego " udało się opanować duże ogniska epidemii". - Dzisiejsze wyniki w Polsce to ok. 350 osób (nowych wykrytych przypadkó zakażenia - przyp. red.) i 91 ze Śląska, w tym 40 osób z przesiewów wśród górników i ich rodzin - mówił. Jak zwracał uwagę, gdyby nie wyniki z przesiewów, które są robione bardziej aktywnie niż zaleca to WHO, to mielibyśmy ok. 50 nowych zakażeń na Śląsku, co oznacza, że jest to mniej niż np. w Mazowieckim, czy Łódzkim.

- Śląsk nie odbiega w żaden sposób od ilości zakażeń poza tymi dużymi ogniskami, a te duże ogniska udało się w tej chwili już opanować. 40 wyników z kopalni to bardzo istotny spadek - mówił.

Zapowiedział, że wymazy w kopalniach nadal będą prowadzone, jednak już "bardziej wybiórczo", po to, aby górnicy, którzy wrócą do pracy czuli się bezpiecznie.

Jak wyjaśniał, bardzo wysokie wyniki z ubiegłego tygodnia były w dużym stopniu wynikiem aktywnego testowania. Dodał,  że obecnie odsetkowo mamy podobne wyniki jak w krajach ościennych, np. w Czechach.

Coraz więcej ozdrowieńców

Ponadto, mamy już więcej ozdrowieńców, niż osób, chorych.  - Myślę, że te dwie krzywe będą się coraz bardziej oddalały od siebie na korzyść osób, które już wyzdrowiały- stwierdził.

Także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwracał uwagę, że od kilku dni na Śląsku jest znacznie więcej ozdrowieńców niż osób, aktywnych przypadków. - W jednej z kopalni mieliśmy 590 osób z dodatnim wynikiem, a dziś już 546 osób jest zdrowych - mówił.

Jak mówił, z Czechami są prowadzone rozmowy, aby nie stygmatyzować mieszkańców woj. śląskiego (chodzi o możliwość wjazdu do Czech osób ze Śląska tylko po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa), bo większa liczba wykrytych przypadków wynika z masowego testowania w tym województwie. - Jesteśmy przekonani, że sytuacja transgraniczna zostanie jak najszybciej ustabilizowana - dodał.

Minister zdrowia Ł.Szumowski dodał, że patrząc na wyniki, to w Czechach odsetkowo mieliśmy wyższy wynik niż w Polsce. - Liczę na to, że te restrykcje będą jak najszybciej zdjęte - podkreślił.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz