Nowa komisja w Parlamencie Europejskim - ds. walki z rakiem

19 Czerwca 2020, 12:19 europa komisja europejska parlament

Parlament Europejski zatwierdził powołanie 3 nowych komisji: ds. dezinformacji, sztucznej inteligencji i komisji ds. walki z rakiem. Ta ostatnia, to inicjatywa Polaków (PO/PSL).

- To bardzo dobra decyzja i informacja. Walka z nowotworami jest zadaniem ponadnarodowym i tylko współpraca państw Unii Europejskiej może zagwarantować efektywne podwyższenie jakości świadczonych usług, skuteczności leczenia, dobrej diagnostyki. Powstanie w Parlamencie "speckomisji", która będzie się tym zajmowała, to pierwszy bardzo dobry i ważny krok w tę stronę - ocenił w rozmowie z Polityką Zdrowotną Bartosz Arłukowicz, europoseł i b. minister zdrowia.

Jak podkreślił, z całą pewnością prace tej komisji przyczynią się do przyspieszenia diagnostyki, poprawy jakości diagnostyki, ale także samego leczenia pacjentów w Polsce, m.in. lepszego dostępu do nowych terapii czy badań klinicznych.

Niewykluczone, że na czele tej komisji stanie polski europoseł. 

W lutym podczas konferencji europosłów PO szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki (PO) mówił, że zapadła już decyzja polityczna o powstaniu specjalnej komisji do walki z rakiem, z inicjatywy przewodniczącej Ewy Kopacz. Komisja - według ówczesnych zapowiedzi - miała powstać w marcu, jednak termin ten wydłużył się prawdopodobnie przez epidemię koronawirusa.

E. Kopacz wyjaśniała wówczas, że komisja będzie "ponadpartyjna", a jej zadaniem będzie stworzenie europejskiego planu połączenia sił w walce z rakie, niwelowanie różnic w dostępie do najnowszych leków i terapii w krajach Europy Wschodniej i Europy Zachodniej, a także upowszechnianie dostępu naukowców do wyników badań klinicznych. Do współpracy z komisją mają być zaproszeni nie tylko lekarze, ale też m.in. organizacje pacjentów i firmy. Partnerem parlamentarnej komisji w pracach ma być też Komisja Europejska.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz