Środki z UE na odbudowę po koronawirusie m.in. na służbę zdrowia

19 Czerwca 2020, 14:42 pieniądze

Służba zdrowia to - obok m.in. infrastruktury drogowej, kolejowej, sieci 5G, ochrony środowiska czy edukacji - jeden z obszarów, na które, jak mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, zostaną przeznaczone w Polsce środki z funduszu UE na odbudowę po koronawirusie. UE łącznie ma przeznaczyć 700 mld zł w formie dotacji i niskooprocentowanych pożyczek, na odbudowę lokalnych gospodarek.

- Proponujemy nowe rozwiązania np. opłatę od wielkich korporacji za sprzedaż na jednolitym rynku (...), a także podatek od transakcji finansowych - mówił premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji, informując o ustaleniach unijnych liderów, którzy w piątek wspólnie on-line rozmawiali o kształcie funduszu odbudowy po koronakryzysie i nowego wieloletniego budżetu.

Jak przekonywał, dzisiaj Unia Europejska potrzebuje "szybkiej i silnej reakcji" na kryzys i nie może "tracić czasu na długotrwałe negocjacje". - Dlatego proponujemy pewne kompromisy(...) - dodał.

Zwracał uwagę, że Polska gospodarka trzyma się bardzo dobrze. - Porównując dane naszej gospodarki do tego, co dzieje się w Europie Zachodniej, możemy być dobrej myśli - zapewniał premier. Jak mówił, Komisja Europejska i inne instytucje finansowe stwierdziły, że recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w całej Unii.

- Dzisiaj nasze tarcze finansowe to już ponad 90 mld zł bezpośrednio zaangażowanych w ratowanie gospodarki (....). W ślad za tym, dlatego zależy mi na szybkim wdrożeniu Europejskiego Funduszu Odbudowy, bo to jest wielki dodatkowy fundusz, który może wesprzeć szybkie odbicie Polski po koronawirusie. Dostaniemy z niego znacznie więcej, niż sugerowali nasi przeciwnicy polityczni - mówił Morawiecki.

Stwierdził, że za Polską stoi "cała grupa Wyszehradzka", a także Rumunia i "inne kraje dzielące naszą perspektywę". - Od początku wybuchu kryzysu apelowałem, aby Europa zdecydowała się na ambitny budżet, plan odbudowy, nazwałem to współczesnym "planem Marshalla" i taki ambitny plan rysuje się już na horyzoncie - zapowiedział. M.Morawiecki. Dodał, że liczy, iż negocjacje domknięte zostaną w lipcu lub sierpniu.

Jak mówił, chodzi o ponad 700 mld zł na najbliższe kilka lat, które mogą wesprzeć odbudowę gospodarki po koronawirusie". Wyjaśnił, że to finansowanie "z nowych środków z najbliższej perspektywy budżetowej unijnej w połączeniu z europejskim planem odbudowy, w wysokości nawet 160 mld euro", czyli ponad 700 mld zł. - Mówimy o wielkiej kwocie pieniędzy, która trafi do Polski na różnego rodzaju projekty - dodał. 

Służba zdrowia podniesie innowacyjność Polski

- Zalecenie jest takie, aby w możliwie najkrótszym czasie zaabsorbować te środki które pojawią się z funduszu odbudowy. Wiemy gdzie są najważniejsze projekty: infrastruktura drogowa, kolejowa, mosty, szybki szerokopasmowy internet, 5G, energetyka, ochrona środowiska, edukacja i służba zdrowia. To są te cele, które mają podnieść innowacyjność Polski i podniosą dzięki tym funduszom (...)

Jak wyjaśnił szef rządu, większość kwoty Funduszu Odbudowy dla Europy to dotacje, a mniejszość to pożyczki długoterminowe na oprocentowaniu bliskim 0 procent.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz