W. Kosiniak-Kamysz: Ochrona zdrowia – nasza wspólna sprawa

19 Czerwca 2020, 16:36 kosiniak kamysz

„Ochrona zdrowia – nasza wspólna sprawa” – pod takim tytułem kandydat na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz skierował w piątek przesłanie do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, techników laboratoryjnych oraz diagnostów, w którym prosi o głosy na niego w najbliższych wyborach. Jak przekonuje, "z lekarzem prezydentem wspólnie uzdrowimy polską służbę zdrowia".

"Niezależnie od tego w jakich żyjemy czasach, nie ma nic cenniejszego ponad ludzkie życie i zdrowie. Szczególnie dostrzegamy to i doceniamy w okresach próby. Dziękuję wszystkim pracownikom służby zdrowia za Waszą pracę, która jest szlachetną misją. To za sprawą zaangażowania i talentu polskich medyków, pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej walka z koronawirusem okazała się bardziej skuteczna niż w bogatszych państwach zachodnich" - napisał na wstępie W. Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił, "bez zdrowia nie ma szczęścia, nie ma pracy, nie ma przyszłości", ale ta prawda z trudem przebija się do wielkiej polityki i decydentów. 

Naprawa systemu ochrony zdrowia trudna, ale możliwa

"Zapaść służby zdrowia jest faktem. Dowodzi tego ogromne niedoinwestowanie ochrony zdrowia, przerażająco długie kolejki do lekarzy, problemy kadrowe. W tych realiach udzielanie pomocy pacjentom jest niezmiennie trudne - ocenił.

Przypomniał, że sam ukończył studia na wydziale lekarskim i zna wszystkie bolączki służby zdrowia.

"Politykiem zostałem w znacznej mierze dlatego, by naprawić ten niedoskonały system. To trudne, ale możliwe. Od lat postuluję i zabiegam o ponad polityczny „Pakt na rzecz Zdrowia” - podkreślił kandydat na fotel prezydenta RP. Przypomniał ponadto, że zaproponował ustanowienie „Premii dla Bohatera”, która ma przynajmniej częściowo nagrodzić finansowo medyków za ich heroiczne poświęcenie w walce z koronawirusem.

Z lekarzem prezydentem uzdrowimy służbę zdrowia

"Ochrona zdrowia będzie fundamentem mojej prezydentury. Powołam przy Prezydencie RP Konsylium ds. Reformy Ochrony Zdrowia. Zgłoszę jako jedną z pierwszych inicjatyw prezydenckich całościowy „Pakt na rzecz Zdrowia”. Za priorytetowe zadania uznaję dofinansowanie ochrony zdrowia i oddłużenie szpitali, dofinansowanie leczenia i zwiększenie jego dostępności, skrócenie kolejek do lekarzy, odbiurokratyzowanie ochrony zdrowia oraz podniesienie wynagrodzeń dla wszystkich medyków. Wydatki na służbę zdrowia musza być bezwzględnie zwiększone przynajmniej do poziomu 6,8 proc. PKB, ponieważ silne państwo nie skąpi środków na bezpieczeństwo zdrowotne - zadeklarował.

Zwrócił się jednocześnie do przedstawicieli zawodów medycznych, ich rodzin, sąsiadów i znajomych o głos i poparcie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. "Wasze zaufanie będzie moim zobowiązaniem. Z lekarzem prezydentem wspólnie uzdrowimy polską służbę zdrowia" - przekonuje na zakończenie przesłania.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz