Komisja Europejska. Ruszyły konsultacje publiczne w sprawie strategii farmaceutycznej dla UE

19 Czerwca 2020, 15:54 ŚWIAT LEKI

Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazuje potrzebę zmiany systemu dostaw kluczowych leków dla obywateli UE- podkreśla Komisja Europejska w komunikacie informując o rozpoczęciu publicznych konsultacji ws. nowej strategii farmaceutycznej UE.

- UE jest światowym liderem w dziedzinie badań i rozwoju w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz głównym partnerem handlowym w zakresie farmaceutyków i technologii medycznych. Obywatele w całej UE oczekują równego dostępu do bezpiecznych, najnowocześniejszych, niedrogich i uznanych terapii.  - czytamy w komunikacie.

- Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazuje potrzebę zmiany systemu zapewnienia swoim obywatelom dostaw kluczowych terapii. Jeszcze przed pandemią byliśmy świadkami niedoborów kluczowych leków, takich jak leki onkologiczne, szczepionki i środki przeciwdrobnoustrojowe - czytamy.

Jak wskazuje KE, łańcuch dostaw leków wymaga wnikliwej analizy - od importu substancji czynnych, surowców i leków z państw trzecich, po wewnętrzną produkcję i dystrybucję w UE. Konieczne jest również zapewnienie, aby europejski przemysł farmaceutyczny "pozostał innowatorem i światowym liderem" - podkreśla KE.

Jakie obszary obejmie strategia?

  • Niedobory leków,
  • Przemysł farmaceutyczny w UE,
  • Innowacje, takie jak: sztuczna inteligencja czy wykorzystanie danych z praktyk klinicznych („Real World Evidence”),
  • Dążenie do stabilności finansowej i fiskalnej publicznych systemów ochrony zdrowia przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do nowoczesnych, skutecznych i opłacalnych terapii,
  • Potrzeba łagodzenia skutków oddziaływania przemysłu farmaceutycznego na środowisko.

- Wszystkie te wyzwania zostaną uwzględnione w nadchodzącej strategii farmaceutycznej UE, która obejmie każdy element składowy produkcji leków, od odkryć naukowych po wydawanie pozwoleń i dostęp do pacjentów - czytamy w komunikacie Komisji.

Projektodawcy zachęcają wszystkich - "niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowanym obywatelem czy specjalistą w dziedzinie leków" - do wzięcia udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie kwestionariusza. Termin składania odpowiedzi trwa do 15 września br.

Więcej informacji: KE

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz