- UE jest światowym liderem w dziedzinie badań i rozwoju w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz głównym partnerem handlowym w zakresie farmaceutyków i technologii medycznych. Obywatele w całej UE oczekują równego dostępu do bezpiecznych, najnowocześniejszych, niedrogich i uznanych terapii. - czytamy w komunikacie.
- Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazuje potrzebę zmiany systemu zapewnienia swoim obywatelom dostaw kluczowych terapii. Jeszcze przed pandemią byliśmy świadkami niedoborów kluczowych leków, takich jak leki onkologiczne, szczepionki i środki przeciwdrobnoustrojowe - czytamy.
Jak wskazuje KE, łańcuch dostaw leków wymaga wnikliwej analizy - od importu substancji czynnych, surowców i leków z państw trzecich, po wewnętrzną produkcję i dystrybucję w UE. Konieczne jest również zapewnienie, aby europejski przemysł farmaceutyczny "pozostał innowatorem i światowym liderem" - podkreśla KE.
Jakie obszary obejmie strategia?
- Niedobory leków,
- Przemysł farmaceutyczny w UE,
- Innowacje, takie jak: sztuczna inteligencja czy wykorzystanie danych z praktyk klinicznych („Real World Evidence”),
- Dążenie do stabilności finansowej i fiskalnej publicznych systemów ochrony zdrowia przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do nowoczesnych, skutecznych i opłacalnych terapii,
- Potrzeba łagodzenia skutków oddziaływania przemysłu farmaceutycznego na środowisko.
- Wszystkie te wyzwania zostaną uwzględnione w nadchodzącej strategii farmaceutycznej UE, która obejmie każdy element składowy produkcji leków, od odkryć naukowych po wydawanie pozwoleń i dostęp do pacjentów - czytamy w komunikacie Komisji.
Projektodawcy zachęcają wszystkich - "niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowanym obywatelem czy specjalistą w dziedzinie leków" - do wzięcia udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie kwestionariusza. Termin składania odpowiedzi trwa do 15 września br.
Więcej informacji: KE
Zobacz również: