Lekarze rodzinni: nauczmy tatę, jak dbać o zdrowie

23 Czerwca 2020, 9:28 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

Obchodzony 23 czerwca Dzień Ojca - to dobra okazja, aby nauczyć tatę, jak dbać o zdrowie i przekonać, jak ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych - podkreślają lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Niech to święto będzie pretekstem do przekonania naszych ojców o tym, jak ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z upływem lat zaczynamy rozumieć, że tata to nie bohater o nieograniczonych możliwościach, ale zwykły człowiek dźwigający na swoich barkach wiele trosk i zmartwień.

- Teraz czas na nas! Okażmy naszym ojcom wdzięczność, złóżmy życzenia i przygotujmy niespodziankę. Doskonałym prezentem będzie „segregator medyczny dla mężczyzny”, przypominający o kolejnych wizytach lekarskich i badaniach profilaktycznych - koniecznych w każdym wieku, ale po ukończeniu 50. roku życia - bezwzględnie obowiązkowych - mówi Bożena Janicka.

Segregator przypomni, kiedy należy udać się na wizytę do lekarza, kiedy wykonać barania laboratoryjne, obrazowe, kardiologiczne, onkologiczne. Jak i kiedy sprawdzać ciśnienie, cukier we krwi, i co zrobić, gdy pojawi się depresja.

Lekarze PPOZ zachęcają do przestrzegania podstawowego kalendarza badań. O czym panowie nie powinni zapominać gdy skończą 50 lat?

Raz w miesiącu: samobadanie jąder pod kątem określenia obecności wyczuwalnych guzków

Co pół roku: kontrola stomatologiczna połączona z czyszczeniem zębów z osadu

Raz w roku: morfologia, OB, poziom glukozy we krwi, ogólne badanie moczu; ogólne badanie lekarskie - pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, wagi i wzrostu u internisty; badanie per rectum + oznaczenie antygenu PSA - kontrola prostaty;  badanie okulistyczne (dna oka, kontrola wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego);  USG jamy brzusznej,

Raz na 1-2 lata: badania hormonów tarczycy 

Co 2 lata: prześwietlenie płuc - lipidogram (badanie poziomu cholesterolu we krwi, określenie frakcji, badanie trójglicerydów)

Co 2, 3 lata: elektrokardiogram (EKG) 

Raz na 2, 3 lata: badanie słuchu 

Co 3 lata: badanie jąder u urologa; badanie poziomu elektrolitów; oznaczenie stężenia androgenów

Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego)

- Wszystkim ojcom, tatom, tatusiom, tym młodszym, i tym nieco starszym, życzymy dużo zdrowia! Dbajcie o siebie! - mówi Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz