MZ apeluje, aby pacjenci zgłaszali się na badania diagnostyczne

23 Czerwca 2020, 11:56 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

O zgłaszanie się na badania diagnostyczne i nie lekceważenie chorób innych niż COVID-19 - apelował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Rzecznik MZ podczas briefingu podkreślał, że pacjenci nawet jeśli mają zaplanowane badania, nie zgłaszają się na nie, co może być spowodowane obawą przed zakażeniem koronawirusem.

- Wynika to zapewne w dużych obaw przed kontaktem ze szpitalem i służbą zdrowia – mówił W.Andrusiewicz. Jednak lekceważenie innych chorób i unikanie badań diagnostycznych, może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Ponadto rzecznik po raz kolejny przypomniał, że obsługa sklepu może wyprosić klienta, jeżeli ten nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa. - Rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia klienta, który nie będzie miał maski – wskazywał i dodał, że personel może też poprosić o interwencję policję, jeżeli klient mimo wezwań personelu nie będzie chciał założyć maseczki.

W. Andrusiewicz informował też o nowych danych dot. sytuacji epidemiologicznej i jak podkreślał, liczba nowych przypadków spada. Dodał, że kończy się testowanie górników i ich rodzin, a nowe wykryte zakażenia wśród rodzin górników są głównie od osób z kwarantanny, które nie zarażają kolejnych osób. Do tej pory wykryto 6300 zakażeń wśród górników, z czego 3136 osób wyzdrowiało.

Rzecznik MZ zwrócił uwagę, że wtorek jest kolejnym dniem z dużą liczbą ozdrowieńców. - Mamy blisko 500 osób, które wyzdrowiały na 300 które zachorowały – zaznaczył.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz