Amerykański Departament Obrony: wsparcie 71 mln USD na pracę nad szczepionką DNA przeciw COVID-19

23 Czerwca 2020, 14:09 DNA

Inovio Pharmaceuticals poinformowała we wtorek o przyznanej dotacji z budżetu Departamentu Obrony USA. Grant w wysokości 71 milionów USD, przeznaczony zostanie na na zwiększenie możliwości produkcyjnych urządzeń służących do podskórnej iniekcji eksperymentalnej szczepionki COVID-19.

Inovio prowadzi obecnie 15 programów klinicznych w zakresie DNA, koncentrujących się na chorobach związanych z HPV, nowotworach i chorobach zakaźnych, w tym koronawirusach związanych z chorobami MERS i COVID-19.

Potencjalna szczepionka DNA na Covid-19 wykorzystuje technologię komputerowego sekwencjonowania w celu wywołania specyficznej odpowiedzi immunologicznej w organizmie. Szczepionka DNA INO-4800, "dostarcza zoptymalizowane plazmidy bezpośrednio do komórek śródskórnych lub domięśniowo za pomocą autorskiego urządzenia Inovio CELLECTRA". 

Urządzenie wykorzystuje krótki impuls elektryczny do odwracalnego otwierania małych porów w komórce, aby umożliwić wejście plazmidom, przezwyciężając kluczowe ograniczenie innych metod DNA i innych kwasów nukleinowych, takich jak mRNA. Po wejściu do komórki plazmidy DNA umożliwiają komórce wytwarzanie docelowego antygenu. Antygen jest przetwarzany naturalnie w komórce i wyzwala pożądaną odpowiedź immunologiczną za pośrednictwem komórki T i przeciwciał. Podawanie za pomocą urządzenia CELLECTRA ma na celu zagwarantowanie, że lek DNA jest skutecznie dostarczany bezpośrednio do komórek organizmu, gdzie może przejść do pracy w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej - informuje spółka.

Wyniki 1 fazy badań klinicznych szczepionki INO-4800 będą dostępne pod koniec tego miesiąca. Badanie skuteczności fazy 2 i 3 planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz