Polacy polubili internetowe konto pacjenta?

23 Czerwca 2020, 16:01 e-zdrowie

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest najbardziej znanym internetowym serwisem usług medycznych – słyszało o nim 33 proc. Polaków – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Centrum e-Zdrowia. Połowa użytkowników IKP korzysta z niego aktywnie, a niemal 2/3 loguje się, aby sprawdzić otrzymaną e-receptę.

Jeden na trzech Polaków wskazuje w odpowiedziach wspomaganych, że słyszał o Internetowym Koncie Pacjenta, która pozwala szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby bliskiej.

Znajomość samego serwisu www.pacjent.gov.pl deklaruje niewiele mniej badanych – 31 proc. z czego prawie połowa korzysta z niego aktywnie.

Co ciekawe, im starsza grupa wiekowa, tym korzystanie z IKP jest częstsze – w grupie osób powyżej 65 r. życia korzystanie z aplikacji na co dzień deklaruje ponad 55 proc. badanych, a wśród młodych (18-34 lata) już tylko 39 proc. Badani użytkownicy IKP logują się na nie przynajmniej raz w miesiącu (38 proc.), a jedynie co dziesiąta osoba logowała się tylko raz.

Najwięcej użytkowników Internetowego Konta Pacjenta aktywowało je w okresie kwiecień-październik 2019 r. (19 proc.) oraz w marcu br. (16 proc), na co może mieć wpływ epidemia koronawirusa i potrzeba skorzystania z e-recepty lub innych usług online w ochronie zdrowia bez konieczności wychodzenia z domu.

– Sytuacja związana z epidemią przyspieszyła cyfryzację w wielu dziedzinach życia i pokazała, że nie ma już od niej odwrotu. Szczególnie w ochronie zdrowia. Mimo, iż epidemia jest dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, to dzięki konsekwentnemu realizowaniu kolejnych etapów informatyzacji ochrony zdrowia, praktycznie od razu mogliśmy przestawić się na telemedycynę i świadczenie usług w sieci. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zainteresowanie Polaków e-usługami w ochronie zdrowia, z których można korzystać bez wychodzenia z domu i tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem, zdecydowanie wzrosło. Jestem przekonana, że osoby, które skorzystały z cyfrowych usług w ochronie zdrowia miały pozytywne z nimi doświadczenia i dołączą do grona entuzjastów telemedycyny – powiedziała Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

5 powodów korzystania z IKP

Do pierwszego logowania się na Internetowe Konto Pacjenta najczęściej skłaniał użytkowników dostęp do wystawionych e-recept i możliwość ich przeglądania (27 proc.) oraz możliwość otrzymania e-recepty w przypadku choroby przewlekłej bez konieczności wizyty u lekarza (13 proc.).

Dla większości badanych e-recepta jest też głównym powodem aktywnego korzystania z aplikacji na co dzień. Wśród korzyści wskazują oni również na możliwość dostępu do historii wizyt refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, sprawdzenia dawkowania przepisanego leku czy dostęp do innych zaświadczeń lekarskich, np. e-zwolnień.

Większość badanych (76 proc.), którzy aktywowali Internetowe Konto Pacjenta ocenia je pozytywnie i uważa, że jest przydatne, szczególnie ze względu na możliwość stałego wglądu do swoich informacji medycznych: możliwość przeglądania wystawionych e-recept i e-skierowań wskazało aż 84 proc., a blisko 2/3 dostęp do informacji medycznych dzieci do 18 roku życia.

73 proc. ankietowanych deklaruje, że nic im nie utrudnia korzystania z aplikacji, a blisko połowa (49 proc.) jest skłonnych polecić ją innym. 

Polacy znają e-receptę

Niemal wszyscy badani deklarują, że słyszeli o e-recepcie (93 proc.). Wśród osób posiadających Internetowe Konto Pacjenta odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi aż 97 proc. Ankietowanych nie mieli też żadnych trudności z realizacją e-recepty.

E-recepta jest pozytywnie oceniana przez 84 proc. badanych. Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki niej nie muszą już iść osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę na kontynuację leczenia (48 proc.) oraz brak papierowej postaci recepty (42 proc.). Badanie potwierdza też, że e-recepta to wygoda i duże ułatwienie dla Polaków – tak sądzi ponad 40 proc. badanych.

Źródło: CSIOZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz