Projekt ustawy o Funduszu Medycznym w Sejmie

23 Czerwca 2020, 19:07 prezydent andrzej duda

Prezydent Andrzej Duda przed wylotem do USA poinformował, że złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Polityki Zdrowotnej kwota funduszu będzie mniejsza niż zapowiadano.

Ile ostatecznie wyniesienie Fundusz Medyczny?

Pomysł Funduszu został zaprezentowany przez Prezydenta i Premiera podczas wspólnej konferencji prasowej w dniu, kiedy przekazywano 2 mld zł na media publiczne. Nad projektem Ministerstwo Zdrowia pracowało razem z Kancelarią Prezydenta.

- Ustawa o Funduszu Medycznym została złożona. Fundusz będzie opiewał na 4 mld zł rocznie. W tym roku będzie to 2 mld zł, ponieważ zostało tylko pół roku. - powiedział Andrzej Duda.

Pierwotnie Fundusz Medyczny planowany był na kwotę 2,75 mld zł. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z Polityką Zdrowotną zapowiadał możliwe zmniejszenie kwot z uwagi na nowelę budżetu państwa oraz bieżącą sytuację finansową.

- To jest dłuższa dyskusja. Po pierwsze, jesteśmy przed nowelizacją ustawy budżetowej, więc pewne możliwości muszą być zweryfikowane - mówił Sławomir Gadomski kilka tygodni temu.

Rozmowa z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim

Miały być dwa fundusze, jest jeden

Fundusze miały być dwa. Fundusz Medyczny miał wynieść 2,75 mld zł. Fundusz Modernizacji Szpitali kolejne 2 mld zł. W kolejnej wersji, zapowiedzianej w rozmowie z Polityką Zdrowotną przez wiceministra S.Gadomskiego, Fundusz Medyczny miał był połączony z Funduszem Modernizacji Szpitali - zapowiedzianym przez Premiera Mateusza Morawieckiego. W sumie miał sięgać 3 mld zł, zamiast zapowiadanych blisko 5 mld zł. Obecnie Funduszu Modernizacji nie ma, a Fundusz Medyczny został zredukowany do 2 mld zł w tym roku. 

Zapowiedziany we wtorek przez Prezydenta Fundusz Medyczny ma być wsparciem w onkologii, leczeniu chorób rzadkich oraz obejmować ma też część dotyczącą profilaktyki. Będzie miał także ciało doradcze - Radę Funduszu.

Polecamy także:

https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/zgloszone/art,34,prezydencki-projekt-o-fundusz-medyczny.html

https://www.politykazdrowotna.com/58298,fundusz-medyczny-i-fundusz-modernizacji-szpitali-tylko-obietnice

https://www.politykazdrowotna.com/54615,prezydent-utworzymy-specjalny-fundusz-medyczny-z-budzetem-niemal-3-mld-zl-rocznie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz