COVID-19, choroba wywołana przez koronawirusa, prawdopodobnie „rozprzestrzeniał się znacznie dłużej, niż się spodziewaliśmy”, stwierdzili naukowcy z State Key Laboratory of Respiratory Disease w Guangzhou i Shanghai Public Health Clinical Center w nierecenzowanym artykule opublikowanym na platformie bioRxiv.org.
Sezonowe szczepienia na koronawirusa?
Koronawirus wykorzystuje białko szczytowe S znajdujące się „na kolcach” wirusa do infekowania ludzkich komórek. Białko szczytowe wiąże się z enzymem konwertującym angiotensynę 2 (ACE2) w komórkach pacjenta. Chińscy naukowcy zidentyfikowali trzy mutacje, które poprawiły siłę tego wiązania.
Jedna ze zmian w genie N439K spowodowała dodanie wiązania chemicznego między ACE2 a białkiem szczytowym. Trzy pozostałe mutacje atakowały układ odpornościowy. Jeden z nich może zniszczyć wiązanie jonowe między wirusem a przeciwciałem IgG, które ma neutralizować koronawirusa Sars-CoV-2.
- Oznacza to, że nawet jeśli skuteczna szczepionka na Sars-CoV-2 zostanie opracowana, szybkie mutacje trendu ucieczki wirusa spod nadzoru immunologicznego spowodują, w krótkim czasie, nieskuteczność szczepionki- stwierdzają naukowcy i dodają, że opracowanie szczepionki stanie się cykliczne – tak samo jak w przypadku szczepionki na grypę.
Zobacz również:
COVID: Nowa szczepionka ochroni tylko przez rok od podania pierwszej dawki