Współpraca Polski i USA w poszukiwaniu leku na COVID-19

24 Czerwca 2020, 22:50 trump duda

Jednym z tematów rozmów podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem był obszar współpracy w dziedzinie badań medycznych i badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

- Mamy bardzo wysoko wykwalifikowanych naukowców, mamy świetnie przygotowanych biotechnologów, którzy święcą światowe triumfy, wielu naszych biotechnologów pracowało i kształciło się na uczelniach w Stanach Zjednoczonych - mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Waszyngtonie, przed spotkaniem z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Prezydent poinformował o spotkaniu z grupą polskich naukowców, którzy opracowali test na obecność koronawirusa. Na podstawie doświadczeń krajowych kadr, zaproponował on współpracę z obszarze biotechnologii i medycyny pomiędzy naukowcami z Polski i Stanów Zjednoczonych - dwa miesiące temu. 

Donald Trump miał wyrazić zainteresowanie współpracą. Więź współpracy w walce z koronawirusem umocnić miała obecność polskich lekarzy wojskowych w Chicago. Prezydent wyraził nadzieje udziału polskich naukowców w badaniach nad szczepionką przeciw koronawirusowi, by ta "była jak najszybciej dostępna dla Polaków".

 AKTUALIZACJA

Jak mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda, "dużą część rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem i jego współpracownikami poświęciliśmy sprawie koronawirusa – w przestrzeni europejskiej i amerykańskiej"

 Prezydenci Andrzej Duda oraz Donald Trump wydali wspólne oświadczenie, z którego wynika, że "Polska i Stany Zjednoczone z dumą udzielały sobie pomocy podczas pandemii COVID-19 i  zobowiązują się do kontynuowania bliskiej współpracy przy opracowywaniu terapii oraz szczepionek. Ponadto podkreślamy znaczenie przejrzystości, wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom".

- Dziękuje Panu prezydentowi za deklarację, że nasi naukowcy będą współpracowali w prowadzeniu badań nad wynalezieniem szczepionki, leku na koronawirusa. Mam nadzieje, że dzięki temu te leki będą również dostępne dla moich rodaków  jak najszybciej - mówił Andrzej Duda po spotkaniu w Białym Domu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz