Niemcy: kasy chorych na minusie

25 Czerwca 2020, 14:51 kasa pieniądze

Ubezpieczyciele zdrowotni w Niemczech w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku zanotowali 1,3 miliarda euro deficytu. W poprzednich latach kasy chorych były na plusie.

Wydatki na świadczenia i koszty administracyjne wzrosły o 5,6 procent, przy wzroście liczby ubezpieczonych o około 0,2 procent.

Tymczasem wydatki w pierwszym kwartale 2020 r. zwiększyły się o 5,6 procent.

W rezultacie nakłady na usługi wzrosły o 5,7 procent, a koszty administracyjne o 4,0 procent.

Deficyt zarejestrowali prawie wszyscy ubezpieczyciele.

- Pandemia wpływa również na finanse zakładów ubezpieczeń zdrowotnych­ - powiedział minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn. Jego zdaniem obecnie podawane liczby nie mają większego znaczenia, a wiarygodnych prognoz można spodziewać się dopiero jesienią.

- Po wielu latach stabilizacji finansowej musimy być przygotowani na rosnącą różnicę między dochodami a wydatkami w służbie zdrowia - dodał J. Spahn.

Problemem nie tylko koronawirus

Z powodu kryzysu spowodowanego koronawirusem niemieckie zakłady ubezpieczeń zdrowotnych zmagają się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także ze spadającymi dochodami ze składek z powodu rosnącego bezrobocia.

Znacząco wzrosły też koszty leków i te, związane ze zwolnieniami lekarskimi. Rząd już teraz zapowiada dotacje w wysokości 3,5 miliarda euro, ale jednocześnie rekomenduje, aby składki na ubezpieczenia społeczne nie przekraczały 40 procent wynagrodzeń w 2020 i 2021 r., aby uniknąć obciążeń pracowników i firm.

— Szczegółowy zakres dotacji na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w 2021 zostanie przedstawiony jesienią bieżącego roku — dodał J.Spahn.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz