Wojciech Andrusiewicz: kolejne kłamstwa posłów KO

25 Czerwca 2020, 12:20 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

- Jesteśmy w stałym kontakcie z dostawcą. Nie jest to firma, która, wzięła pieniądze za realizację dostaw i przestała utrzymywać z nami kontakt. Sam fakt, że kontrahent zwraca pieniądze po tym, jak odstąpiliśmy od umowy, świadczy o jego wiarygodności - mówił w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

W kwietniu resort zdrowia zamówił partię 1,2 tys. respiratorów od firmy E&K, która -jak informowały Gazeta Wyborcza i TVN24 - nie miała żadnego doświadczenia w branży medycznej, a jej szef, Andrzej Izdebski, w przeszłości był zamieszany w nielegalny handel bronią. Resort odstąpił od części dostaw przewidzianych w umowie i ostatecznie będzie ich 845. Wcześniej resort wypłacił już kontrahentowi zaliczkę w wysokości 130 mln euro. Jak na razie do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych w Polsce dotarło 50 aparatów.

- Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od umowy na dostawę kwietniową i otrzymaliśmy już zwrot środków od dostawcy - było to blisko 10 mln euro. Odstąpiliśmy również od umowy majowej, a pieniądze wkrótce zostaną przelane na konto resortu, co potwierdza bank obsługujący naszego kontrahenta - mówił rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz.

- Z informacji, które przekazuje nam firma, z którą współpracujemy, wynika, że część respiratorów przechodzi już oprawę celną. Zgodnie z zapewnieniami dostawcy kolejne transze mają pojawić się w Polsce jeszcze do końca obowiązywania umowy - zapewniał rzecznik resortu zdrowia.

Jak zapewnił "nie jest to firma, która wzięła pieniądze za realizację dostaw i przestała utrzymywać z nami kontakt. Sam fakt, że kontrahent zwraca pieniądze, po tym, jak odstąpiliśmy od umowy, świadczy o jego wiarygodności - stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że resort "na dwieście procent" nie będzie w wyniku całej operacji stratny, ponieważ jeśli określona liczba urządzeń nie zostanie dostarczona na czas, resort będzie mógł odstąpić od całości umowy i odzyskać pieniądze i "podobnie jak w przypadku umów majowych i kwietniowych" resort nałoży kary na dostawcę.

- Ministerstwo Zdrowia przewiduje kary za niewywiązanie się z umów. Z pielgrzymki posłów KO nic nie wynika, tylko kolejne kłamstwa - stwierdził rzecznik MZ.

Jak podkreślił rzecznik MZ, obecnie wszystkie kraje mają problem z dostępem do zakupów respiratorów. Jak mówił, Polska wystąpiła do producentów wskazanych przez UE, a w odpowiedzi żadna firma nie zadeklarowała gotowości w dostępie do tej aparatury medycznej. -Na chwilę obecną, żaden producent wskazany przez UE nie dysponuje respiratorami - podkreślił.

Testy antygenowe mogą być wykorzystane w Polsce

Ministerstwo Zdrowia zakupiło koreańskie testy antygenowe firmy PCL wraz z aparatami do ich przeprowadzania.Ministerstwo zapewniało, że "na próbę" zakupi 27 tys. sztuk testów i dopiero po ich sprawdzeniu dokupi milion. Z lektury listy zakupów resortu wynika jednak, że 9 kwietnia ministerstwo zapłaciło za milion testów i 500 analizatorów. Resort miał zapłacić za nie 125 mln zł - donosi dzisiejsza "GW".

Ostatecznie do Polski przywieziono 150 tys. sztuk testów PCL. Mają być one składowane w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach. Nikt ich nie używa - podkreślali dziennikarze "GW.

Odnosząc się do doniesień "GW" ws. testów genowych rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że "po weryfikacji skuteczności testów w szpitalach i NIZP-PZH okazało się, że nie mogą one w pełni zastąpić testów genowych, jednak zdaniem ekspertów, którzy przedłożyli w MZ swoją opinię, testy antygenowe mogą być skutecznie wykorzystywane w naszym kraju, choćby do badań pacjentów przyjmowanych do szpitala".

Testy mogą leżeć w magazynach, im się nic nie stanie. Sam fakt, że testy antygenowe leżą w magazynach nie oznacza, że nie zostaną one wykorzystane. Mamy opinie ekspertów. Te testy będą zdecydowanie do wykorzystania w Polsce - mówił dodając, że obecnie trwają rozmowy z producentem ws. dalszej realizacji umów.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz