Bezpłatne leki dla ciężarnych - ustawa od lipca, ale leki nieco później

26 Czerwca 2020, 10:02 ciąża

Przepisy ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży mają wejść w życie już od 1 lipca br. Nie oznacza to jednak, że już tego dnia ciężarne zyskają dostęp do darmowych leków. W myśl przepisów, minister zdrowia będzie miał 4 miesiące na to, aby określić wykaz bezpłatnych leków. Podobnie jak wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży będzie publikowany wraz z obwieszeniem refundacyjnym. Najbliższe ma obowiązywać od 1 września br.

 

Dla kogo bezpłatne leki?

Zgodnie z nowelą bezpłatne leki w ramach programu Ciąża Plus przysługiwać będą kobietom w ciąży - od momentu jej stwierdzenia do upływu 15 dni po planowej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu wystawionym przez lekarza lub położną. W toku prac parlamentarnych Senat chciał wydłużenia tego terminu o czas połogu, jednak Sejm taką propozycję odrzucił.Z programu Ciąża Plus, czyli bezpłatnych leków, będą mogły korzystać także ciężarne, które nie są ubezpieczone.

W myśl ustawy, lista bezpłatnych leków będzie zawierać lekarstwa na receptę, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży.

Uprawnienia do wystawiania recept na leki objęte programem uzyskają lekarze ginekolodzy lub położne, którzy stwierdzili ciążę oraz inni lekarze lub położne – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę.

Wykaz bezpłatnych leków będzie dostępny w obwieszczeniu refundacyjnym, które wyda minister zdrowia.

Jak szacuje MZ, dostęp do bezpłatnych leków będzie miało ok. 400 tys. kobiet w ciąży rocznie.

Od kiedy leki, od kiedy przepisy?

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Jednak wykaz darmowych leków zostanie opublikowany - w myśl ustawy - w ciągu czterech miesięcy od wejścia ustawy w życie. Najbliższa lista refundacyjna będzie obowiązywać od 1 września, po tym jak w związku z epidemią koronawirusa przedłużono obowiązywanie marcowej listy aż do 1 września br. i wstrzymano tym samym publikację kolejnych list w maju oraz lipcu.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiadał już kilkakrotnie, że wykaz taki zostanie przygotowany do września tak, aby wraz z publikacją kolejnego obwieszczenia refundacyjnego ukazała się także lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Koszty programu zaplanowano na 11 mln zł w tym roku, 24,2 mln zł - w 2021 r., a potem o 10 proc. więcej w każdym roku, aż do kwoty 51,2 mln zł w 2029 r. Jeżeli w danym roku w I półroczu okaże się, że przekroczono 60 proc. limitu na ten rok, wówczas w II półroczu nastąpi ograniczenie wydatków.

Chodzi o ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz