WHO: koniec drugiej największej na świecie epidemii Eboli

25 Czerwca 2020, 16:44 Ebola wirus eopidemia zakażenie

Po ponad dwóch latach zakończyła się druga największa epidemia wirusa Eboli w Demokratycznej Republice Konga (DRK) - informują władze i Światowa Organizacja Zdrowia.

Pomimo skutecznych szczepionek i terapii, które radykalnie zwiększyły wskaźnik przeżycia w kraju, epidemia przeciągała się. - W porównaniu z poprzednimi epidemiami ta ostatnia był najdłuższa, najbardziej złożona i najbardziej śmiercionośna - mówił minister zdrowia DRK Eteni Longondo .

Minister stwierdził, że spodziewał się szybkiego poskromienia wirusa podkreślając, że ma to miejsce "w bardziej stabilnej części kraju, gdzie poprzednia epidemia została szybko opanowana"

Koniec epidemii zwykle ogłasza się po 42 dniach bez nowego przypadku. W kwietniu władze DRK już miały ogłaszać zakończenie drugiej największej epidemii eboli, kiedy na wschodzie kraju potwierdzono nowy łańcuch infekcji. Badacze stwierdzili na podstawie testów, że oba ogniska epidemii nie były ze sobą powiązane.

Podczas epidemii na wschodzie Konga odnotowano 3463 zakażeń wirusem Ebola oraz 2277 zgonów. Od czasu odkrycia wirusa w pobliżu rzeki Ebola w 1976 r. Kongo doświadczyło już 11 wybuchów epidemii wirusa Eboli (ponad dwukrotnie więcej niż w jakimkolwiek innym kraju).

Największa epidemia tego wirusa miała miejsce w Afryce Zachodniej w latach 2013-2016, kiedy to śmierć poniosło 11,3 tys. osób z Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

źródło: Reuters 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz