Ochrona zdrowia w centrum kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych

26 Czerwca 2020, 14:12 Donald Trump

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zwróciła się do Sądu Najwyższego USA o unieważnienie ustawy Affordable Care Act, znanej inaczej jako Obamacare. Ustawa zapewnia ubezpieczenie zdrowotne milionom Amerykanów.

Na mocy ustawy miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych muszą wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub zgłosić się do powszechnego ubezpieczenia w ramach odprowadzonego podatku. Obamacare zakazuje również odmowy ubezpieczenia przez zakłady ubezpieczeń zdrowotnych w oparciu o informacje dot. stanu zdrowia i historię medyczną pacjenta.

Prawnicy rządowi stwierdzili, że ustawa stała się nieważna, gdy Kongres w 2017 r. uchylił karę grzywny za nieprzestrzeganie przepisów, na podstawie czego zwrócili się do Sądu Najwyższego w celu unieważnienia ustawy.

Plan obalenia ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym jest popularny wśród konserwatystów. Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że program powszechnych ubezpieczeń "kosztuje zbyt wiele". Obiecał inny program, który obejmie mniejszą grupę osób, przy jednoczesnym zachowaniu "niektórych, elementów obowiązującego prawa". Póki co prezydent nie przedstawił jednak żadnych konkretnych planów.

Odpowiedź kandydata na prezydenta Joe Bidena 

Kandydat na prezydenta z ramienia Partii Demokratów, Joe Biden nie szczędził słów krytyki wobec decyzji Donalda Trumpa stwierdzając, że ten, poprzez swoje działanie "naraził miliony ludzi na niebezpieczeństwo w trakcie pandemii koronawirusa".

Podkreślając gwarancję ubezpieczenia zdrowotnego dla każdego obywatela-  bez względu na stan zdrowia - stwierdził, że osoby po zakażeniu z Covid-19 "zmuszeni byliby do życia potrzasku - między niezdolnością Donalda Trumpa do ochrony obywateli przed koronawirusem i bezduszną krucjatą w zakresie powszechnej ochrony zdrowia".

Partia Demokratów w środę złożyła projekt ustawy gwarantujący "więcej ulg podatkowych na ubezpieczenia osób o niskich dochodach i wzrost finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa". Projekt ma jednak niewielkie szanse na poparcie większości Republikańskiej. 

 źródło: Reuters, CNBC, BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz