Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych chce bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla personelu medycznego

29 Czerwca 2020, 14:28 Szczepienia

Pielęgniarki i położne chcą uprawnień w zakresie kwalifikowania do szczepień przeciw grypie u dorosłych. Ponadto Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zaapelowała do Ministra Zdrowia o bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla personelu medycznego.

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzięki szczepieniom w wielu krajach świata albo wyeliminowano niektóre choroby zakaźne, albo zmniejszyła się zachorowalność na określone choroby zakaźne i tym samym zmniejszono liczbę zgonów i powikłań po przebytych chorobach zakaźnych. Szczepienia ochronne to inwestycja w zdrowie całego społeczeństwa. Zabezpieczają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe przed niektórymi chorobami zakaźnymi oraz minimalizują ryzyko zachorowania i groźnych powikłań - podkreśla Izba.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zawnioskowała do Ministra Zdrowia o zwiększenie uprawnień pielęgniarek i położnych w zakresie kwalifikowania do szczepień przeciw grypie u dorosłych. Stanowiskiem Nr 37 zwróciła się do Ministra Zdrowia o wprowadzenie zmian legislacyjnych w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

-Pielęgniarki są przygotowane do wykonywania badania fizykalnego i oceny stanu pacjenta oraz wykonywania iniekcji, w tym szczepień, a także monitorowania stanu pacjenta przed, w trakcie i po podaniu szczepionki oraz realizacji procedur związanych z identyfikacją i rejestracją odczynów poszczepiennych. Zwiększenie kompetencji pielęgniarek do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego będzie odgrywało kluczową rolę dla całego społeczeństwa, jak również pozwoli wykorzystać wiedzę i umiejętności pielęgniarek w zakresie samodzielnego udzielania świadczeń zapobiegawczych i diagnostycznych, którą nabyły w trakcie kształcenia przed i podyplomowego - argumentuje NRPiP.

 Bezpłatne szczepienia dla personelu medycznego

Jak zauważają przedstawicielki pielęgniarek i położnych, reprezentowana przez nie grupa zawodowa "jest szczególnie narażona na zakażenia, którym powinno się przeciwdziałać, aby nie stały się źródłem infekcji dla innych". W ten sposób argumentując, Izba zawnioskowała do Ministra Zdrowia o wprowadzenie bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw grypie, które byłyby dostępne dla personelu medycznego i pomocniczego.

źródło: NIPIP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz