COVID-19. Globalny Fundusz wsparcia na rzecz sprawiedliwego dostępu do testów, leczenia i szczepionek

29 Czerwca 2020, 14:47 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

Już 6,15 mld euro (ok. 6,9 mld USD) na "zapewnienie równego dostępu do diagnostyki, leczenia i szczepionek COVID-19" zebrano dzięki współpracy organizacji Global Citizen, Komisji Europejskiej, krajowych przywódców i artystów z całego świata

W sobotę odbył się szczyt i koncert podsumowujący działania kampanii The Global Goal: Unite for Our Future. W ramach wspólnych działań organizacji pozarządowych, przedstawicieli politycznych, globalnych marek, artystów i filantropów udało się zebrać łącznie ok 6,9 mld USD. (1,5 mld USD dotacji oraz 5,4 miliarda USD deklaracji pożyczkowych i gwarancji wypłaty).

Sprawiedliwy dostęp do szczepionek

Wszystkie państwa członkowskie G7, UE, ONZ, Unia Afrykańska, ECOWAS i większość państw członkowskich G20 wyraziły poparcie na rzecz sprawiedliwego dostępu do testów, leczenia i szczepionek COVID-19, a także na wsparcie najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych społeczności na świecie.

Na ten cel Komisja Europejska wraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym zadeklarowały 4,9 mld euro wsparcia, Stany Zjednoczone przekażą 545 mln USD, Niemcy 383 mln euro, Kanada 219 USD, i Katar 10 mln USD. 

250 mln szczepionek dla biednych krajów

W ramach tych starań na rzecz równego dostępu do szczepionek Instytut Serum w Indiach (SII) przeznaczył 50 proc. swoich zdolności do produkcji szczepionek COVID-19 na kraje o niskim i średnim dochodzie. To oznacza ponad 250 mln dawek potencjalnych szczepionek dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

Ponadto organizacja Developing Countries’ Vaccine Manufacturers Network zrzeszająca przemysł farmaceutyczny z krajów Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji zadeklarowała "miliardy dawek szczepionek na COVID-19 dla wszystkich krajów, kiedy tylko szczepionka będzie gotowa".

 Zobacz również: Kto pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz